Genel

Kablosuz klavyeniz ne kadar güvenli?

By

on

Kablosuz klavyeniz bilgisayarınız ile güvenli iletişim kurmuyorsa yazdığınız her şey görülebilir hatta araya başka komutlar da girebilir.

KeySniffer isimli araştırma kablosuz klavyelerin iletişimine sızılabildiğini, tüm içeriğin görüntülenebildiğini ve hatta istenirse klavyeden geliyormuş gibi bilgisayara komut gönderilebildiğini ortaya koyuyor. Ancak bu durum her klavye için geçerli değil. Örneğin pek çok diğer kablosuz klavye üreticisi gibi Apple kablosuz klavyelerinde üst düzey bir şifreleme algoritması kullanıyor ve bu algoritmayı kırmak oldukça zor.

Şu anda KeySniffer ile rahatlıkla verileri okunabilen ve araya veri gönderilebilen ürün ve modellerinin kısa bir listesi şurada yayınlandı. Ancak bu listede sizin kullandığınız klavyenin yer almıyor olması güvende olduğunuz anlamına da gelmiyor.

Kablosuz klavye ve mouse gibi cihazlar kişisel ağ alanı (personel area network – PAN) adı verilen bir standart kullanır. Bu standart bluetooth veya NFC gibi yakın mesafe iletişim protokollerini kurarak kişisel olarak kendi cihazlarınız arasında kurduğunuz ağ iletişimini ifade eder. Bluetooth ilk kullanıma sunulduğu günlerde oldukça basit, ağır işleyen bir protokol standardına sahipti. Bu sebeple eğer kullandığınız kablosuz klavyeniz Bluetooth 1.0 veya türevi bir sürüme sahipse tehlike altında olabilirsiniz. Acilen kablolu bir sisteme geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Zaman içinde Bluetooth gelişti ve yeni sürümleri kullanıma sunuldu. Hem hızı arttık hem de mesafeler uzadı. Hızın ve bağlantı kalitesinin artması ile birlikte şifrelenmiş veri transferi daha kolay hale geldi. Eğer yeni bluetooth standartlarını kullanan bir kablosuz cihazınız varsa güvenliği çok dert etmenize gerek yok.

İşin doğrusu ev kullanıcıları için PAN cihazlarının şifrelerinin kırılması kurumsal kullanıcılar kadar tehlikeli değil. Bankalar, devlet daireleri, askeri tesisler gibi yerlerde kablosuz sürümü ve teknolojisi ne olursa olsun klavye ve mouseların kablolu olarak kullanılmasında güvenlik açısından büyük fayda bulunuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir