Genel

Japonya’da sürücüsüz kargo aracı testleri

By

on

Kargonuzu kapınıza sürücüsü olmayan bir aracın getirdiğini hayal edebiliyor musunuz? Japonya’da tam da buna benzer bir proje için testlere başlandı. İşte detaylar…

Japonya’da geleceğin teknolojilerine yönelik ilgi çekici hamleler aralıksız şekilde devam ediyor. Daha önce robot otel resepsiyonistlerinden sürücüsüz otomobillere sayısız alandaki ‘insanı devre dışı bırakan’ çalışmaların yürütüldüğü Uzak Doğu ülkesinde, şimdi de sürücüsüz kargo aracı hizmeti gündemde.

Roboneko Yamato kodlu proje, kargo şirketi Yamato ile bilişim şirketi Dena işbirliği ile geliştiriliyor. Test sürecinin bir sene sürmesi planlanan projenin kendi kendine gidebilen araçlarda, taşınan teslimata hazır kargoların gidecekleri noktalara ulaştırılması temeline dayandığı belirtiliyor.

Teslimat hizmetinin beyaz eşya gibi büyük kargolar ve daha küçük gönderileri kapsayacak şekilde gerçekleştirileceği, siparişlerin online olarak sağlanmasının ardından durumun(kargonun nerede olduğu, vb.) akıllı telefonlar üzerinden izlenebileceği kaydediliyor. Roboneko Yamato projesinin kendi alanında bir ilk olduğu ifade ediliyor…

Otonom kargo teslimatı konusu, önde gelen ve inovasyona değer veren kargo şirketleri için büyük önem taşıyor. DHL gibi büyük dağıtım şirketlerinin insansız hava araçları (drone) ile kargo teslimatı konusundaki çalışmaları biliniyor. Uzaktan kumandalı arabaya benzeyen ve küçük kargo teslimatları gerçekleştirebilen robotlarla sürdürülen kimi çalışmalar da mevcut. Ancak şimdiye kadar hiçbir şirketin otonom kargo taşımacılığını kargo araçları üzerinden yollarda sunmayı amaçladığı yönünde bir bilgi gündeme yansımamıştı.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir