Genel

iPhone’ların üçte biri en az üç yaşında

By

on

Kullanımda olan her üç iPhone cihazdan birinin üç yıl ya da daha öncesinde piyasaya çıktığı belirlendi.

Araştırmayı yapan Boston merkezli Localytics şirketi, Ağustos ayında kullanımda olan tüm iPhone cihazlarının yüzde 32‘sinin, 2013 yılı ve öncesinde piyasaya çıktığını ortaya koydu. O yıl yayınlanan iPhone 5s, yüzde 17’lik payıyla halen kullanılan en popüler 3. telefon olarak göze çarpıyor. 2012’de çıkan iPhone 5 ve bir önceki yıl piyasaya sürülen iPhone 4s‘in ise Apple mobil ekosisteminde tek haneli pazar payı bulunuyor.

Kendi analitik araçlarını kullanan uygulama geliştiricilerden aldığı 100 milyonun üzerinde iPhone verisini kıyaslayarak sonuca ulaşan Localytics, en yaygın kullanılan modellerin ise yüzde 30 ile iPhone 6 (2014) ve yüzde 19 ile iPhone 6s (2015) olduğunu belirtiyor. Bu cihazların 5,5 inçlik modelleri ise yine tek basamaklı kullanım oranına sahip. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen küçük ekranlı iPhone SE modeli ise tüm iPhone’ların sadece yüzde 2’sine denk geliyor.

Eski model cihaza sahip olan iPhone kullanıcılarına ait bu veri, yeni modele gelecek talebi ölçmek için değerlendirilebilir. Ancak bu talebi tespit etmek pek de kolay değil. İki yıllık operatör sözleşmelerinin ABD ve dünya genelinde yaygın olduğu dönemde Apple’ın akıllı telefon satış döngüsü daha keskin hatlarla ortadaydı. Ancak şimdilerde yeni bir iPhone almak için daha fazla alternatif bulunuyor ve Wall Street dahil olmak üzere analistler, yavaşlayan cihaz satışlarını iki model arasındaki geçiş süresinin artışına bağlıyor. Diğer bir deyişle eskiden 2 yılda bir cihaz değiştirmek standart sayılırken, bugün üç kullanıcıdan biri 3 yıldır aynı iPhone’u kullanıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir