Genel

iPhone 8’de kullanılacak GPU Imaginations Series 8XT olabilir

By

on

Imagination Technologies’in yenilikçi bir mimari ile tasarladığı güçlü grafik işlemcisi seneye hazır olacak.

Apple’ın güçlü iPhone 7 GPU’su Imagination Technologies’in PowerVR GT7600 mimarisini temel alıyor ve bu işlemcinin olası halefi yakında hazır olacak.

Imagination büyük ihtimalle iPhone8’deki grafiklerin temelini oluşturacak Series 8XT GPU ailesini piyasaya sürmek için son hazırlıklarını yapıyor. PowerVR GT7600’ün iPhone 7’deki temel mimarisini esas alan işlemci selefinden çok daha güçlü olacak.

Analist firması Linley Group, iPhone 7 GPU’sunun tüm mobil işlemciler arasında en hızlı grafik işlemci olduğunu belirtiyor. Series8XT daha da hızlı ve büyük ihtimalle bunu daha az güç tüketerek gerçekleştirecek. Böylece iPhone 7 grafik işlemcisinin uzun süre yüksek yükler altında çalıştığı zaman ortaya çıkan ısınma problemi de ortadan kalkacak.

Imagination 8XT işlemcileri için belirli bir çıkış tarihi bilgisi vermiyor ve GPU’nun iPhone 8’de kullanılacağına dair bir bilgi de sızdırmıyor. Fakat Apple bugüne kadar her iPhone’da PowerVR serisi işlemcileri kullanmaya devam ediyor ve sürekli olarak bu miamriyi kendi donanımlarında daha verimli kullanmanın yollarını geliştiriyor.

Imagination tasarladığı GPU’ları Apple ve Intel gibi şirketlere lisanslıyor. Öte yandan Apple aynı zamanda şirket azınlık hisselerine de sahip.

Akıllı telefonların ötesinde, şirketin GPU’ları set üstü kutular, TV’ler ve grafik gücü gerektiren veya görsel hesaplamaya odaklanan diğer cihazlarda da kullanılıyor. Bu yıl Imagination hızla büyüyen giriş ve orta sınıf telefon pazarına odaklanan 8XE grafik işlemcisini de piyasaya sürdü. Elbette Series8XT çok daha fazla performans sunacaktır.

Imagination’ın PowerVR işlemcileri bir zamanlar akıllı telefonlarda rakip tanımıyordu ancak rekabet arttıkça bu liderliğini kaybetmeye başladı. Şu anda ARM’ın Bitfrost mimarisine dayanan Mali GPU’ları güçlü bir şekilde gelişiyor ve mobil işlemcilerde pazarın lideri Qualcomm’un kendi Adreno GPU’su bulunuyor. Nvidia en iyi mobil GPU’ya sahip ancak otomotiv ve makine öğrenme uygulamalarını hedef alarak farklı bir kulvarda ilerlemeyi tercih ediyor.

Öte yandan Imagination için makine öğrenme uygulamalarında önemli fırsatlar var. PowerVR otonom araçlar için büyük rol oynayabilir. Imagination bu amaca yönelik algoritmalar geliştiriyor ve GPU gücüne dayanan sinir ağları üzerinde de çalışıyor.

Ayrıca şirketin yeni GPU’ları ile Drone gibi farklı teknolojilere yönelik çözümler geliştirdiğine dair söylentiler de var.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir