Genel

iPhone 7 stokları tükendi!

By

on

Apple’ın elinde iPhone 7 Plus ve “Jet Black” renk seçeneğinde iPhone 7 kalmadı.

iPhone üreticisi tarafından yapılan açıklamaya göre, ön sipariş dönemi boyunca yapılan yoğun satışlar nedeniyle ilk parti stoklar çoğu model için tükendi. iPhone 7 Plus‘ın tüm renk seçenekleri ve iPhone 7 için özel olarak tasarlanan Simsiyah (Jet Black) renk seçeneği, Cuma günü satışların başlayacağı ülkelerde mağazalara giden müşterilere sunulamayacak.

Cihazını direkt mağazadan satın almak için (muhtemelen) uzun kuyruklar oluşturacak iPhone meraklılarının, iPhone 7 gümüş, altın, roza altın ve siyah renklerden birini seçmeleri gerekecek. Ancak Apple bu renk seçeneklerinin dahi “sınırlı sayıda” stokla raflarda yer alacağı konusunda müşterilerini şimdiden uyardı: “Biz yeni iPhone’u isteyen herkesin eline mümkün olduğunca çabuk ulaştırmaya çalışırken, müşterilerimizin sabrı için de minnettarız.”

Son iki yılda iPhone modelleri arasında 4,7 inçlik küçük ekranlı model, 5,5 inçlik Plus modele göre daha fazla satılıyordu. Slice Intelligence verilerine göre bu yıl ilk kez iPhone 7 Plus daha fazla talep görüyor. Büyük ekranlı modelin daha hızlı tükenmesinin sebebi bu olabilir.

Tüketiciler diledikleri modeli online olarak sipariş edebiliyor ancak elbette bu durumda bekleme süreleri biraz daha uzun oluyor. iPhone 7 siyah ve simsiyah renk seçenekleri için gösterilen yoğun talep, Apple’ın bazı modeller için teslimat tarihlerini kasım ayına kadar ertelemelerine neden oluyor. Beklentileri aşan bu talep Apple’ın borsadaki gücünü de artırıyor. Apple hisseleri geçtiğimiz haftayı yüzde 8’lik değer artışıyla kapattı. Bu sayede şirket yeniden 600 milyar dolarlık değeri aştı ve rakibi Alphabet’in 60 milyar dolar önüne geçti.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir