Genel

iPhone 7 Plus’ın içinde neler var?

By

on

iPhone 7 Plus parçalarına ayrılınca, Apple’ın kulaklık girişinden boşalan alanı neyle değerlendirdiği ortaya çıktı.

Apple iPhone 7 modellerini tanıttığında ilk tepkiler cihazların çok fazla yenilik sunmadığı yönünde eleştiriler içeriyordu ancak bu durum iPhone 7 Plus‘ın raflarda yerini bile almadan stoklarının tükenmesine mani olmadı. Yeni iPhone modelleri arasında büyük ekranlı olan 7 Plus’ın içinde neler olduğunu merak ediyorsanız, iFixit‘in yaptığı parçalama işlemi sorularınıza yanıt verecektir.

Cihazı tamamen söküp parçalarına ayırdıktan sonra, kendisinden önceki model iPhone 6 Plus’a layık görülen 10 üzerinden 7 puanı 7 Plus için de uygun gören iFixit, pil kapağı etrafında üç noktalı vida kullanımı ve iki ayrı ekran kablosu nedeniyle cihazda “tüketicilerin en sık yapmak isteyeceği tamir olan pil ve ekran değişiminin daha zor hale getirildiğini” öne sürüyor.

iphone7plus-ifixit

Tamir gurularının açıklamasına göre büyük tepkilere neden olacak şekilde çıkarılan kulaklık girişinin yerini gizemli bir parça almış durumda. Bu bileşen görünüşe göre telefonun dışındaki sesi mikrofona yönlendiriyor ve Taptic Engine‘den dışarı yansıtıyor. Aynı zamanda Taptic motorun cihaz içinde kapladığı alan da buradaki boşluğun bir kısmını kullanacak şekilde artmış durumda.

Olumlu yenilikler arasında ise yeni katı hal tuşu, üç noktalı vidalarla korunmasına karşın, tamamen çıkarılabiliyor. Daha önceki modellerde yer alan fiziksel ana ekran tuşları değiştirilmesi gereken bir conta kullanıyordu. iFixit’in açıklamasına göre iPhone 6 ve 6S’teki iyileştirmelere karşın, 100 bine yakın kullanıcı sitede yer alan ana ekran tuşu tamir talimatlarını uyguladı.

Ayrıca Apple ana ekrana bağlı contayı çıkarsa da, başka noktalara bunu eklemekten geri durmamış. Üstelik ekranın çıkarılması -iPhone’u suya dayanıklı hale getirebilmek adına- zorlaştırılmış. Bu contaların yerini ve diğer ilginç detayları görmek için iFixit’in iPhone 7 Plus parçalama işlemine göz atmanız gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir