Genel

iPhone 7 özellikleri ve çıkış tarihi

By

on

Apple nihayet iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini tanıttı. Peki, söylentilerin ne kadarı doğru çıktı?

iOS işletim sisteminde çalışacak bir sonraki akıllı telefon sürümü olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri, dün akşam düzenlenen Apple etkinliğinde kullanıcılarla buluştu. Yeni telefonlarda en fazla dikkat çeken özellik Lightning EarPods adlı, şarj girişinden telefona bağlanan kulaklıklarla gelecek olması. Böylelikle iPhone 7 ve 7 Plus ekstra kulaklık girişine ihtiyaç duymuyor. Apple, elinde 3,5 mm girişli Beats kulaklıklarıyla kalan kullanıcıların tepkisini hafifletmek için kutuya bir de Lightning-3,5 mm dönüştürücü eklemeyi ihmal etmiyor. iPhone 7 ön siparişleri 9 Eylül’de açılacak ve cihaz 16 Eylül’de satışa sunulacak.

Daha önceki sızıntılarda gördüğümüz “Apple AirPods” adını taşıyan kablosuz kulaklıklar ise tamamen ayrı bir ürün olarak 779 TL Türkiye fiyatıyla yakında stoklara girecek. Bu kulaklıklarda yer alan W1 çipi, tek dokunuşla tüm Apple ürünlerine kolaylıkla bağlanabilecek. Çift dokunuşla Siri’yi aktif eden AirPods ayrıca ne zaman kulaklık taktığınızı anlayarak otomatik olarak müzik çalmaya başlayacak.

iPhone 7 ve 7 Plus detayları

Apple’ın yeni akıllı telefonlarında en çok dikkat çeken özelliklerden bir diğeri de suya (sıçramaya) dayanıklılık. 1 metreye kadar, 30 dakika boyunca suya dayanıklı olan iPhone 7 modelleri IP67 dayanıklılık puanlamasına sahip. Ayrıca yeni modellerde kulaklık girişinin yerine bir stereo hoparlör daha eklenmiş ve aynı incelik korunmuş durumda.

Cihaz boyutları önceki iki modelle farklılık göstermiyor; iPhone 7 4,7 inç ve 7 Plus 5,5 inç ekrana sahip. Ancak kameralar sahneye çıktığında yenilikler belirginleşiyor: Her iki modelde de daha geniş f/1,8 aralık, 6 element lense daha fazla ışık girmesini sağlıyor. Yüksek hızlı 12 megapiksel sensörler, quad-LED True Tone flaş, titreyen ışık kaynağını telafi edecek yeni bir sensör, geniş renk yakalama ve OIS gibi özellikler bu kez her iki modelde de standart olarak sunuluyor. 7 Plus model ise beklendiği gibi 12 megapiksel lense sahip iki kamerayla geliyor. Bunlardan biri geniş açılı, diğeri ise 56 mm telefoto lens ve her iki kamera da yakınlaştırma yapabiliyor.

iphone-7-airbuds

iPhone 7 modelleri, kendi çekirdeklerinde denge barındıran dört çekirdekli bir A10 Fusion işlemciyle geliyor. Peki bu nasıl oluyor? Dört çekirdeğin ikisi, iPhone 6S’te yer alan A9 işlemciden yüzde 40 oranda daha hızlı olan yüksek performansı sağlıyor. Diğer ikisi ise bu yüksek performans çekirdeklerinin beşte biri enerjiyle çalışarak yüksek verimlilik sağlıyor.

Renk seçenekleri, pil ömrü, iPhone 7 fiyatı

Roze Altın, Altın, Gümüş, Siyah ve Simsiyah (Jet Black) renk seçenekleriyle piyasaya sürülecek olan iPhone 7 modellerinde ayrıca mekanik Home tuşunun yerini katı hal bir Force Touch tuşu alıyor. İçinde bulunan Taptic Engine sayesinde basıldığında titreşimleri hissetmek mümkün oluyor. Apple bu dokunuş motorunu bir API ile üçüncü parti geliştiricilere de açmayı planlıyor.

Pil ömrü konusunda da yeni iPhone modelleri gelişme gösteriyor. Tanıtımda konuşan Apple Pazarlamadan Sorumlu Başkan Vekili Phil Schiller, iPhone 7 ve 7 Plus’ın bugüne kadarki tüm cihazlardan daha fazla pil ömrüne sahip olduğunu belirtti ve ekledi: “iPhone 7, ortalama olarak 6s’ten iki saat daha uzun süre dayanıyor, 7 Plus ise aynı şarjla kendi selefinden 1 saat fazla kullanılabiliyor.”

Yurtdışı satış fiyatları iPhone 7 32 GB için 649 dolar, 7 Plus 32 GB için ise 769 dolardan başlıyor. Her iki cihazda da 16 GB depolama seçeneği bulunmuyor. Simsiyah renk seçeneği ise sadece 128 GB ve 256 GB ile temin edilebiliyor.

Recommended for you

2 Comments

  1. Pingback: Apple Watch Series 2, GPS ile geliyor – pcworld.com.tr

  2. Pingback: Samsung Note 7’yi aceleye mi getirdi? – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir