Genel

Intel’in Skylake tabanlı Xeon işlemcileri seneye gelecek

By

on

Intel’in sunucu sistemlerine özel yeni Xeon işlemcileri 22 çekirdekli olacak.

Intel PC sistemleri için işlemci teknolojisini Kaby Lake mimarisi ile güncelledi. Ancak bir önceki nesil olan Skylake mimarisi ile henüz işi bitmiş değil.

Şirket yeni nesil sunucu işlemcilerini Skylake mimarisi ile 2017’nin ortalarında pazara sunacak. Intel yeni işlemcilerin sunucular için önemli bir performans artışı getireceğini belirtiyor. Intel yöneticilerinden Barry Davis yeni Skylake Xeon işlemcilerinin sunucu pazarında ana işlemci olarak kullanılması için pazarda ciddi bir donanım güncellemesi olacağını belirtiyor.

Her ne kadar Xeon işlemcileri diğer Intel PC işlemcileri kadar popüler olarak ortalıkta gezinmeseler de Google, Facebook ve Amazon gibi şirketler bu işlemcilerden sunucuları için binlerce satın alıyorlar.

Bu işlemciler aynı zamanda HP’s Z840 veya Apple Mac Pro gibi yüksek mühendislik veya sanal gerçeklik gibi çalışmalar için kullanılan iş istasyonlarınının beynini oluşturuyor.

Yeni Skylake Xeon işlemcilerin 22 çekirdekli bir yapıya sahip olacağı söyleniyor. Intel bu işlemcilerle alakalı bir sunumu gelecek haftalarda yapacak ancak genellikle Mart ayında piyasaya sürülen işlemciler bu sefer daha ileri bir tarihte tüketiciler ile buluşacak zira Intel özellikle makine öğrenmesi, yapay zeka gibi alanlarda işlemcilerin gelişmiş performans göstermesi için özel olarak üzerlerinde çalıştığı biliniyor.

 

Yeni Xeon işlemcilerin desteklediği bir diğer yenilik ise Intel OmniPath teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde sunucu, depolama, ağ bürünleri ve diğer veri merkezi bileşenleri arasında yüksek hızlı iletişim kurmak mümkün hale geliyor. Böylece bellek ve depolama birimleri sunucu kasasının dışında tutulabiliyor. Bunun anlamı daha fazla alanda çok daha yüksek bellek ve depolama alanı sunabilen sunucular üretmek mümkün olacak.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir