Genel

IBM Watson tüketiciyle buluşuyor

By

on

Panasonic ve Nokia gibi markalarla birlikte çalışan IBM; Watson’un son kullanıcılara da fayda sağlamasını istiyor.

Bugüne kadar kansere tedavi yolları aramaktan, Riziko‘yu kazanmaya kadar değişik önem seviyesine sahip işlerde kullanılan IBM‘in süper bilgisayarı Watson, şimdi de evlerde son kullanıcılara yardım edecek. Beyaz eşya üreticisi Whirlpool, TV ve kamera şirketi Panasonic, kablosuz kulaklık tasarımcısı Bragi ve Withings’in sahibi Nokia ile birlikte çalışan IBM, Watson’ın bilişsel işlem özelliklerini bu ürünlere uyarlamayı hedefliyor. Bu özellikler sayesinde cihazlar hem birbiriyle hem de kullanıcılarla iletişim kurabilecek.

Örneğin bir çamaşır makinesi, yeni yıkanan çamaşırların hangi programda kurutulması gerektiğini kurutma makinesine bildirirken, bir yandan da kullanıcıya deterjanın azaldığını ve takviye gerektiğini söyleyecek. Bilgisayarlı görüntü teknikleri sayesinde güvenlik kameraları tanıdık kişileri yabancılardan ayırt edebilecek ya da şüpheli durumları tespit edecek. Doğal bir dil işleme becerisiyle metni konuşmaya çevirebilen kablosuz kulaklıklar, ellerimiz dolu olduğunda bizim için çeviri yapabilecek ya da uzun kılavuzları seslendirebilecek.

Sağlık alanında önemli çalışmalara destek veren Watson, kanser hastaları için tedavi seçeneklerini tespit etmek gibi hayati görevler üstleniyor. Nokia ile yapılacak iş birliği sonucu, sağlık alanında Withings sağlık görüntüleme cihazlarıyla hasta ve yaşlıların anlık durum bilgilerinin takibinin kolaylaştırılması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir