Genel

HoloLens’in “holografik” işlemcisi ortaya çıktı

By

on

Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens’in en büyük sırrı gün yüzüne çıktı; işte 24 çekirdekli holografik işlemcinin detayları.

Microsoft HoloLens henüz tamamlanmış bir ürün değil. Buna karşın, tıpkı Google Glass örneğinde olduğu gibi test aşamasındaki ürün bir grup meraklı kullanıcının eline ulaştı. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin Pokemon Go‘dan sonraki en önemli ürünlerinden biri olması beklenen HoloLens’in büyük gizemlerinden biri olan “holografik işlemci” hakkında detaylar ise Hot Chips konferansında ortaya çıktı.

HoloLens standart bir CPU ve GPU’nun yanı sıra bir HPU yani holografik işlem birimi barındırıyor. Bu 28nm’lik işlemci TSMC tarafından geliştirildi ve 24 Tensilica dijital sinyal işlemci (DSP) çekirdeği barındırıyor. Bu çekirdeklerin genel amaçlı CPU çekirdeklerinden farkı ise, DSP‘lerin gelen veriyi çok daha hızlı biçimde işlemek için tasarlanmış olmalarında yatıyor. Diğer bir deyişle, gerçek dünyadan gelen veriyi gerçek zamanlı render ederek artırılmış gerçekliğe dönüştürmek için DSP’ler biçilmiş kaftan.

Yaklaşık olarak 65 milyon mantık geçidine, 8 MB SDRAM‘e ve 1 GB geleneksel DDR3 RAM’e sahip olan HPU’nun PCIe ve standart seri arayüzleri bulunuyor. Bu özel işlemci yaklaşık 10 W güç tüketiyor.

HoloLens üzerinde bulunan bir dizi kamera ve sensörden akan bilgiyi yüksek performansla işlemek için tasarlanan holografik işlemci, böylelikle cihazın dijital görüntüleri gerçek dünya ortamlarına başarılı bir biçimde yansıtmasını sağlıyor.

Yapılan açıklamaya göre HPU’nun özgün tasarıma sahip donanımı, işlemleri standart bir 14nm Intel Cherry Trail CPU ile hesaplamaya oranla 200 kata kadar daha hızlı çalışıyor. HPU yaklaşık olarak saniyede 1 trilyon işlemi yapabiliyor ve işleyip CPU’ya aktardığı veriler üzerinde yapılacak çok az ek işlem kalıyor.

Artırılmış gerçeklikle ilgili kas gücü gerektiren kısımları HPU’nun üstlenmesi sayesinde, HoloLens’in GPU ve CPU’su Windows 10 ve diğer uygulamaları sorunsuz çalıştırmaya odaklanabiliyor. HoloLens, Oculus Rift ve HTC Vive‘ın aksine tamamen kendi donanımıyla çalışan, bilgisayara bağlanmayan bir cihaz olduğu için bu mimari daha da önemli hale geliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir