Genel

Güncel Mirai dünyaya yayılmaya başladı

By

on

Önce Almaya’da Deutsche Telekom’un başını ağrıtan Mirai şimdi dünyanın başına bela olabilir.

Kötü amaçlı yazılım Mirai’nin yeni sürümünün Deutsche Telekom’un milyonlarca müşterisinin Router cihazlarına bulaşmasına bağlı olarak internet bağlantısında sorunlar yaşadığını bildiren haberler son bir kaç gündür manşetlerde yer alıyor. Deutsche Telekom kötü niyetli yazılımları durdurmak için bir yazılım güncellemesi teklif etse de güvenlik uzmanları, bilgisayar korsanlarının Mirai’nin kaynak kodunun yeni cihazlara bulaştırmaya devam edeceğini düşünüyor. Üstelik bu konu şimdiden dünyanın başını ağrıtmaya başlamış durumda.

Güvenlik şirketi Flashpoint’e göre, Almanya Deutsche Telekom kullanıcılarının routerlarına bulaşan kötü amaçlı yazılım Mirai’nin en son sürümü en az 10 farklı ülkedeki cihazlara da yayılmış durumda. Şirket yaptığı açıklamada zararlı yazılımın Birleşik Krallık, Brezilya, İran ve Tayland da dahil olmak üzere tüm dünyadaki internet yönlendiricilerine ve modemlere bulaşan bir  sürümünü tespit ettiğini duyurdu.

Kaç cihaza virüs bulaştığını henüz belli değil ancak Flashpoint beş milyon kadar cihazın savunmasız olduğunu tahmin ediyor. Flashpoint; “Savunmasız cihazların bir kısmının bile ele geçirilmesi durumunda, mevcut botnet ağına önemli bir güç katılmış olur” açıklamasını yaptı.

Flashpoint, Mirai’nin bu yeni sürümünün, Afrika’daki bir IP adresinde ve bulut barındırma sağlayıcısında “küçük ölçekli” DDoS saldırıları başlatmak için bir botnet oluşturduğunu keşfetmiş. Bu BotNet ile yapılan saldırıların birkaç dakikadan başlayarak saatlerce sürecek şekilde kullanıldığı biliniyor.

Bununla birlikte Tripwire’daki güvenlik araştırmacısı Craig Young’a göre yeni Mirai sürümünün yayılması yavaşlıyor gibi görünüyor. Pazartesi günü zararlı yazılımın her 90 saniyede yeni bir cihaza bulaşırken dün itibariyle bu süre her altı dakikada bire gerilemiş.

Young, Deutsche Telekom’un bir anlamda başarısızlığa uğradığını söylüyor. Korsanların muhtemelen Deutsche Telekom müşterilerinin İnternet bağlantılarını hedeflemediğini sadece botnet ağını büyütmek istemiş olabileceklerini belirtiyor.

Korsanların Mirai’yi geliştirmeye devam etmesi bekleniyor. Bu mücadele hiç bitmeyecek ve gerek yazılım gerekse donanım üreticileri bu gibi durumlara karşı sürekli uyanık davranarak gerekli önlemleri almak durumunda kalacaklar.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir