Genel

Google’dan kota dostu YouTube Go

By

on

Google gelişmekte olan ülkelerdeki mobil erişim sıkıntılarına YouTube Go ile yeni bir çözüm getirmeyi umuyor.

Google for India etkinliği, şirketin yeni bir mobil uygulamasının tanıtımına sahne oldu. Özellikle bağlantının zayıf olduğu ya da mobil internet fiyatlarının yüksek, kotaların kısıtlı olduğu ülkelerde ya da yurtdışı seyahatlerde güncel videolardan geride kalmak istemeyen kullanıcılar için geliştirilen bu yeni uygulama veri tüketimini düşürmek için çeşitli yöntemler sunuyor.

Örneğin YouTube Go uygulamasında video ön izlemeleri her video için birer slayt gösterisi olarak oynatılabiliyor. Birkaç karelik görüntülerden oluşan bu gösteri sayesinde bir videoyu izlemeden önce en azından ne hakkında olduğu, neler sunacağı konusunda bir fikir edinmek mümkün oluyor. Uygulamanın getirdiği belki de en önemli özellik ise videoları YouTube Go üzerinden indirebilmek. Böylelikle Wi-Fi noktalarında indirdiğiniz videoları her yerde veri akışı olmaksızın izlemek mümkün oluyor. Bu indirme işlemi öncesi yine hedef videonun boyutu ve akıllı telefondaki mevcut boş alan bilgileri kullanıcıya sunuluyor.

youtube-go

YouTube Go ile diğer kullanıcılara da Bluetooth üzerinden gönderim yapmak mümkün oluyor. Yine aynı şekilde burada da asıl hedef, kullanıcının mobil internet kotasına ekstra yük bindirmemek.

Google’ın YouTube’u özellikle düşük bağlantı veya yüksek tarife ücretine sahip coğrafyalarda daha kolay erişilebilir bir ürün olarak pazarlama hamlesinin bir ürünü olan YouTube Go, yakında test sürüşüne başlayacak ancak uygulamanın resmi çıkış tarihi (ya da Hindistan dışında hangi ülkelerde sunulacağı) şimdilik bilinmiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir