Genel

Google telefonu dip köşe arayacak

By

on

Android telefonlarda aradığınız içeriği bulmayı kolaylaştırmak isteyen Google, kendi uygulamasının içine yeni bir özellik ekledi.

In Apps adını taşıyan yeni özelliği, Android platformundaki Google arama uygulamasına ekleyen şirket, adından anlaşılacağı üzere telefondaki arama etkinliğini Android uygulamalarının içine kadar genişletiyor. Böylelikle belirli bir şarkıyı, bir kişiyi ya da Google Keep üzerindeki bir notu doğrudan Google uygulamasıyla aramak mümkün oluyor.

İlk etapta Gmail, Spotify ve YouTube gibi kısıtlı sayıda uygulamada kullanılabilecek olan bu özelliğin önümüzdeki aylarda Evernote, Facebook Messenger, Glide, Google Keep, LinkedIn ve Todoist’e de uyarlanması planlanıyor.

google in apps

Yapılan tüm uygulama içi aramaları cihazın kendi içinde gerçekleşiyor ve Google sunucularıyla hiçbir veri alışverişi yapılmıyor. Böylelikle aramalar için internet bağlantısına ihtiyaç kalmıyor. Uygulamanın içeriği ne sıklıkla endeksleyeceği ya da cihazın pilinin ve performansının bu işlemden nasıl etkileneceği şimdilik bilinmiyor.

Pek çok Android cihazında kullanılabilen bu özelliği tanıtmak için Google yeni çıkan telefonları öne sürüyor. LG’nin yakında çıkacak V20 akıllı telefonu ana ekranda In Apps özelliği için özel bir kısayol içerecek. Özellik ayrıca LG‘nin önceden yüklenmiş uygulamaları içinde de arama yapabilecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir