Genel

Google Pixel’den 4 milyar dolar kazanacak

By

on

Morgen Stanley Google’ın 2017’de Pixel akıllı telefonlarından 3,8 milyar dolar kazanacağını tahmin ediyor.

Bu tahmin, Google’ın önümüzdeki yıl perakende satış fiyatları 649 ila 869 dolar arasında değişen 5 ila 6 milyon Pixel akıllı telefon satacağı beklentisine dayanıyor.

Banka bu yılın son çeyreğinde ise Google’ın 3 milyon Pixel akıllı telefon satacağını ve 2 milyar dolarlık satış yapacağını öngörüyor.

Bir karşılaştırma yapacak olursak, 2016 mali yılında Apple, 212 milyon iPhone sattı ve şirkete 13,7 milyar dolar gelir sağladı. 2016 son çeyreğindeyse Apple 45.5 milyon iPhone sattı ve 28,2 milyar dolar gelir elde etti.

Öte yandan Morgan Stanley Pixel akıllı telefonların kar marjının Apple iPhone’a göre yarı yarıya daha düşük olduğuna dikkat çekiyor.

Stanley’in hesaplamalarına göre Pixel telefonlar yüzde 22 ila yüzde 25 brüt kar marjına sahip. Öte yandan iPhone 7’nin brüt kar marjı yüzde 41 civarında, ancak bu rakam 2009’da üretilen iPhone modelleri için yüzde 57,7’ydi. Aradan geçen zaman zarfında Apple’ın iPhone başına kar marjı düşmüş olsa da hala piyasadaki en yüksek kar marjına sahip şirket konumunu koruyor.

Ancak bu satışlar Google için sadece para kazanmak anlamına gelmiyor, Google Pixel’in satış başarısına bağlı olarak Android ekosistemine kullanıcı da kazandırıyor. Madalyonun diğer yüzünde ise Apple hâlâ Google’a göre uygulama mağazsında üç kat daha karlı durumda. Ancak uzmanlar Pixel ile gelen bazı özelliklerin aradaki bu farkı kapatma noktasında fayda sağlayacağını düşünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir