Genel

Google Assistant ve Siri’nin IQ’ları karşılaştırıldı

By

on

Apple’ın iPhone 4S lansmanında tanıttığı akıllı asistanı Siri ile Google’ın akıllı asistanı Google Assistant’ın IQ’su karşılaştırıldı.

Cornell Üniversitesi’nde bulunan bir grup araştırmacı tarafından gerçekleştirilen karşılaştırmada Google Assistant’ın yapay zekası 47.28 puan elde ederken, Siri ise Google Assistant’ın elde ettiği skorun neredeyse yarısı kadar olmak üzere 23.9 puan elde etti. Bir başka deyişle Google Assistant, Siri’den daha zeka olarak öne çıkıyor.

Siri ve Alexa gibi kendisine ait özel bir ismi bulunmayan Google Assistant, Google tarafından yalnızca bir marka gibi kullanılıyor. Android cihazlarda kullanılmasına karşın dünya genelinde yalnızca Google Home cihazlarıyla birlikte kullanılmaya başlanan Google Assistant’da Türkçe dil desteği yer almıyor.

Sürmekte olan araştırmanın kesin sonuçları kısa zamanda içinde açıklanacak. Yine de sonuçlarda gözle görülür bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Araştırmaya, pek yakında Amazon’un akıllı asistanı Alexa’nın da dahil edilmesi de bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir