Genel

Google Assistant üçüncü partilere de açık olacak

By

on

Google’ın yeni akıllı zeka tabanlı asistan uygulaması Aralık ayında yazılım geliştiricilere sonrasında donanım üreticilere açılacak.

Google Assistant uygulamasını tanıtalı henüz çok az zaman geçmiş olmasına rağmen hiç vakit kaybetmeden ekosistemini büyütmek istiyor. Google dün gerçekleşen etkinliğinde uygulamasını aklınıza gelebilecek neredeyse her şey için kullanılabilir şekilde yazılımcılara ve donanım üreticilere açacağını açıkladı.

Google Assistant mühendislik ekibini yöneten Scott Huffman; “Google Assistant sıradaki devrimsel ekosistemimiz olacak” şeklinde açıklama yaptı.

 

Yeni programın adı Actions on Google olacak. Aralık ayında yazılım geliştiricilere açılacak program ile isteyen herkes Google Assistant uygulamasını kendi servislerinin içine entegre edebilecek. Gömülü Google Asistan SDK’sı ise 2017 yılı içinde yayınlanacka ve donanım üreticiler bu SDK’yı kullanabilecekler.

Actions on Google

Google yazılım geliştiriciler için iki tip eylem lacağını açıkladı. Doğrudan Eylemler ve Sözlü Eylemler. Her iki başlık da kendini açıklıyor ancak bir örnek vermek gerekirse Doğrudan Eylemler “ışıkları kapat”, “en çok sevdiğim şarkıyı çal” gibi doğrudan verilen emirler olacak. Sözlü Eylemler ise soru sorup cevap aldığımız karşılıklı iletişim üzerine olacak. Örneğin bir otel rezervasyonu yapmak veya sinema bileti almak istediğinizde Google sizi yönlendirirken karşılıklı bir diyalog süreci gerçekleşecek.

Google şimdiden bazı şirketlerin Google Actions entegrasyonu için çalıştığını da açıkladı. CNN, Foursquare, IFTTT, LinkedIn, Netflix, The Wall Street Journal bu şirketlere örnek olarak paylaşıldı.

Gömülü SDK

Bu konuda Google çok fazla açıklama yapmadı. Ancak Google bu SDK ile aklınıza gelebilecek her cihazın hatta eşyanın için Google Assistant’ı sokmak istiyor. Örneğin içine Google Asistanı entegre edilmiş bir market sepeti hayatımıza oldukça renk katabilir.

İşin doğrusu Google bu alana girmek için geç kaldı bile diyebiliriz. Amazon Alexa şimdiden 1.000’den fazla üçüncü parti uygulama ile entegre olmuş durumda. Microsoft da bu konuda oldukça sıkı çalışıyor ve Windows 10 cihazlar ile birlikte sunduğu Cortana’nın ekosistemini büyütmek için uğraşıyor. Apple ise uzun süredir hizmette olan Siri için üçüncü partilere açık bir SDK’nın duyurusunu yapmış durumda.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir