Genel

Google Android klavyesinde önemli yenilik

By

on

Çok geç kalınmış bir adım; Google nihayet Android işletim sistemindeki klavyeye arama özelliği getiriyor.

Google, bu yılın başlarında iOS için Gboard’u piyasaya çıkardığında, arama merkezli klavyenin yakında Android telefonlarına da geleceğine söz vermişti. Altı ay sonra Google sözünü yerine getiriyor ve bu özelliği Android’e getiriyor.

Mevcut Google Klavyesine güncelleme şeklinde gelen yeni sürüm, iPhone kullanıcılarının uzun süredir keyifli şekilde kullandığı bir özellik getiriyor; artık klavyenin üst sırasına bir Google arama çubuğuna erişebiliyorsunuz. Akıllı metin alanının solundaki minik oka dokunun; bir dizi yeni seçenek göreceksiniz. Büyüteçe tıkladığınız zaman linkleri, resimleri ve en önemlisi GIF’leri arkadaşlarınıza kolayca gönderebilmek için artık küçük bir tarayıcı ile Google’da arama yapabileceksiniz. Ayrıca klavye temasını, ayarları değiştirebilir, tek elle kullanma modunu açabilir veya ses ile yazmayı da etkinleştirebilirsiniz.

Bir diğer yenilik ise Google’ın elle yazı girişi adının Glide Typing olarak yeniden adlandırılması, ancak tam olarak aynı şekilde çalışmaya devam ediyor. Güncelleme şu anda Google Play Store’da sırasıyla tüm ülkelere yayınlanıyor.

Açıkçası Gboard’un bu kadar uzun süredir neden sadece iPhone’a özgü olduğuna anlam verememiştik ama artık Google’ın kendi çocuğuna üzey evlat muamelesi yaptığı günleri affediyoruz. Gboard’un Android sürümü, iOS’da yaptığı her şeyi yerine getirebiliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir