Genel

Google Allo’ya ilk tepki Snowden’den geldi

By

on

Google’ın mesajlaşma uygulaması Allo’nun sunduğu asistan botun görüşmeleri “dinliyor” oluşu eski istihbaratçı Snowden’in dikkatinden kaçmadı.

Yaz aylarında tanıtılan mesajlaşma uygulaması Google Allo önceki gün kullanıcılarla buluştu. Bu iletişim aracını diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise, Google Asistan botu sayesinde kullanıcılara direkt görüşme sırasında çeşitli Google arama önerileri sunması. Ancak bunun için uçtan uca şifrelemeyi kullanmamak gerekiyor. Google Asistan kullanılan bu tür görüşmeler varsayılan olarak Google veri merkezinde saklanıyor.

Yaptığı açıklamalarla ABD’nin siber istihbarat faaliyetlerine gün yüzüne çıkaran eski NSA çalışanı Edward Snowden, Allo’nun veri işleme sistemine ilk tepki gösterenler arasında yer aldığı. Twitter’da yaptığı paylaşımda Allo’yu “Google Gözetleme” ürünü olarak nitelendiren Snorden, “Allo’yu kullanmayın” diye kısa ve net konuştu.

İşin ilginç yanı, Google yaz başında yapılan konferansta Allo’yu tanıtırken farklı bir yöntem kullanacağını duyurmuş ve sohbet bilgilerinin kimlik bilgisi içermeksizin, daha sonra yeniden kullanılamayacak şekilde saklayacağını açıklamıştı. Ne var ki yayınlanan uygulamada Incognito modunda yani uçtan uca şifrelemeyle kullanılmayan her türlü mesaj doğrudan Google tarafından saklanıyor.

Allo’yu Asistan uygulamasıyla birlikte kullandığınızda tıpkı diğer iletişim araçları gibi HTTPS ile şifrelenmiş, güvenli bir sohbet yapmanız mümkün. Ancak hackerlar bu bilgilere erişemese de, Google veritabanında bu içerikler mevcut olacak.

Incognito moda geçtiğinizde ise ne Google ne de başka biri tarafından yazdıklarınız görüntülenemiyor. Ancak bu sefer de Allo’nun tüm cazibesi olan Asistan servislerinden vazgeçmeniz gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir