Genel

Google Allo yayınlandı

By

on

Yaz aylarında Google’ın tanıttığı mesajlaşma uygulaması Allo nihayet kullanıcılarla buluştu.

Google Allo ve Duo adını verdiği yeni iletişim araçlarını geliştirici konferansında tanıtmış, yaz bitmeden yayınlayacağını duyurmuştu. Videolu görüşme uygulaması Duo yaklaşık bir ay önce çıktı. Teknik olarak yaz mevsiminin son günü sayılan 20 Eylül’de ise Allo yayınlandı.

Yeni mesajlaşma uygulamasıyla ilgili ana özellikleri Allo web sitesinde detaylandıran Google, Allo’nun kullanıcılara kademeli olarak sunulacağını da hatırlattı. Yani bu yeni iletişim aracı size henüz ulaşmadıysa kısa bir süre daha beklemeniz gerekebilir. Tıpkı Duo gibi, Allo da hem Android hem iOS platformları için mobil uygulama mağazalarında yerini aldı.

Google’ın mesajlaşma konusunda sergilediği çok kırılımlı yaklaşım, bugüne kadar eleştirilerin hedefi oldu. Android telefonlar Messenger uygulamasıyla birlikte geliyor; bu uygulama sadece SMS ve MMS alıp göndermeye yarıyor. Ancak bir yandan da Hangouts adını taşıyan ve Google hesabıyla entegre bir iletişim aracı bulunuyor. Google Wave, Buzz ve Google+ gibi örnekler de şirketin çeşitli sosyal ağ denemelerini yansıtıyor.

Google’ın mesajlaşma alanında son kozu: Allo

Allo ise bugüne kadar çıkan uygulamalar arasında Google kimliğine en çok yakışanı. Bir telefon numarasına bağlı şekilde çalışmasına karşın, Google servisleriyle derin entegrasyon seçenekleri sunan Allo’da bir mesajlaşma uygulamasından bekleyeceğiniz tüm özellikler var: Çıkartmalar, fotoğraflara hızlı erişim, font boyutunu ayarlama ve dahası… Google’ın makine öğrenme teknolojilerine odaklanmasından Allo da nasibini almış görünüyor.

Akıllı Yanıtlar özelliği sayesinde uygulama sizin genel mesajlara nasıl yanıt verdiğinizi öğreniyor ve size uygun yazılı ve emoji yanıtlar hazırlıyor. Allo’yu daha çok kullandıkça, sunulan öneriler de o kadar isabetli hale geliyor (tıpkı SwiftKey klavye gibi).

Google Asistan servisi de Allo’nun ana omurgasına yerleşmiş durumda. Google Now‘dan sonraki evrim olarak görülen Asistan, diğer kullanıcılarla yaptığınız görüşmeler sırasında bile size yardımcı oluyor. Mesaj sırasında @google yazarak doğrudan Google üzerinde arama yapmanız mümkün oluyor. Google Now’a sorabildiğiniz her türlü bilgiyi bu şekilde Asistan aracına sorabilirsiniz.

Bu asistan nedeniyle Allo tüm mesajlaşmaları uçtan uca şifrelemiyor. Çünkü Google Asistan’ın size daha hızlı yardımcı olabilmesi için ne konuştuğunuzu bilmesi gerekiyor. Ancak özel bir konuşma yapmak istiyorsanız, Chrome tarayıcıda olduğu gibi Incognito Modunu açarak uçtan uca şifrelenmiş mesajlar alıp gönderebilirsiniz.

Allo’nun rakiplerine göre en büyük dezavantajı ise şimdilik sadece mobil cihazlarda çalışması. WhatsApp bile kendi PC ve Mac uygulamalarını yayınlamışken, Allo’nun iOS ve Android’e bağlı kalması bazı sohbetlerin yarıda kesilmesine neden olabilir. Kimse iş yerinde elinde sürekli telefonla mesaj yazan birini görmek istemez neticede.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir