Genel

Gizlilik Kalkanı için 200 şirket başvurdu

By

on

Gizlilik Kalkanı (Privacy Shield) veri transfer anlaşması çatısı altında toplanan kurum sayısı 200’e ulaştı.

Avrupa Birliği vatandaşlarının kişisel bilgilerinin ABD’deki sunucular üzerinde işlenmesi için koşulları belirleyen Gizlilik Kalkanı (Privacy Shield) anlaşmasına 200 şirket başvurdu.

Bu şekilde çalışmak isteyen şirketlerin, ABD Ticaret Bakanlığı’nda Uluslararası Ticaret İdaresi‘ne (ITA) kaydolması gerekiyor. Şirketlerin kendi sertifikalarını hazırladığı bu süreçte ITA’nın rolü daha çok formların doğru doldurulduğunu kontrol etmekten ibaret. Privacy Shield’in 13 bin kelimelik kurallar yönetmeliği, AB vatandaşlarının kişisel verilerinin ABD sınırları içinde de Avrupa Birliği kuralları çerçevesinde korumaya alınmasını sağlıyor.

Başvuruları 1 Ağustos 2016‘dan bu yana işleme alan ITA, 26 Ağustos itibarıyla 90 şirkete onay verdi ve başvuru sayısının 200’ü aştığını açıkladı. Bu şirketler arasında Microsoft ve Salesforce gibi teknoloji devleri de yer alıyor.

Microsoft’un Privacy Shield kurallarına uymak için yaptığı başvuru, ana şirketin yanı sıra Karayipler, Hindistan, Lisanslama, Mobil, Online, Bölgesel Satışlar ve Teknoloji Lisanslama departmanlarını da kapsıyor.

AB vatandaşlarının verilerini ABD’deki şirketlerin sunucularına “emanet eden” bu sözleşmedeki maddeler, satın almalar yoluyla Microsoft’a bağlanan şirketleri de kapsıyor. Örneğin 2014 yılında mobil müşteriler için Outlook deneyimini geliştirmek için satın alınan Acompli, 2015’te alınan bulut yönetim şirketi Blue Stripe Software, satış oyunsallaştırma startup’ı Incent Games, bulut monitörü MetricsHub ve daha birçok şirket aynı başvuru sonrası Avrupalı kullanıcıların verilerini ABD’deki sunucularında barındırabilecek.

SalesForce’un yaptığı başvuru ise daha basit; sadece Salesforce.com, inc. ve ABD’deki alt şirketleri bu sözleşmede geçiyor.

Gizlilik Kalkanı (Privacy Shield), Temmuz 2000 ile Ekim 2015 arasında transatlantik veri transferinin kurallarını belirleyen ve AB Adalet Bakanlığı tarafından Avrupalıların gizlilik haklarını koruma adına yetersiz görüldüğü için değiştirilen Güvenli Liman (Safe Harbor) adlı iş çerçevesinin yerine geçiyor. Güvenli Liman için toplamda 5 bin 500’ün üzerinde şirket başvurmuş, bunlardan yaklaşık 3 bin 300’ü gerekli izinleri almıştı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir