Genel

Gelecekte elektriğimizi uzaydan alabiliriz

By

on

Bilim insanları kablosuz enerji aktarımı cep telefonu, akıllı saat veya diş fırçası şarj etmenin çok ama çok ötesine taşımak için çalışıyor.

Çılgın Japon bilim insanları bu günlerde sadece bir kaç santimetre mesafelerde çalışabilen kablosuz elektrik aktarım teknolojisini yüzlerce kilometre mesafeye çıkartmak için çalışıyorlar. Amaç uzayda güneş panelleri ile elde edilecek elektriğin gök yüzünden dünyadaki cihazlara iletilmesi. Üstelik bu bir hayal değil.

Bu hafta içinde Tokyo’da düzenlenen Ceatec elektronik fuarında J Space Systems isimli firma yüksek güçlü mikrodalga enerji transferi sistemini görücüye çıkarttı. Rectenna adı verilen prototip ürün 5,8 GHz frekansında mikrodalgalar ile uzak mesafelerden gönderilen elektrik gücünü almak için tasarlanmış.

161005 rectenna 1

 

J Space Systems şu ana kadar 50 metre uzaklığa kadar güvenli şekilde kablosuz enerji ulaştırmayı başarmış durumda. Bu mesafelerde yaşanan kayıplar ise göz ardı edilebilecek kadar düşük. Yaklaşık 1,2 metre uzunluğundaki bir antenden gönderilen 1,8 kilowatt gücündeki elektrik 2,6×2,3 metre büyüklüğündeki alıcı anten tarafından 340 watt olarak başarıyla toplanmış.

Aynı konu üzerinde çalışan bir diğer firma olan Mitsubishi Heavy Industries ise geçen yıl 10kW gücündeki enerjiyi 500 metre mesafeye ulaştırmayı başarmıştı.

161005 wireless mhi 1

Bu teknolojiler daha da geliştirilip gelecekte insanlığın tüm enerji sorununu ortadan kaldırabilirler. Uzaya gönderilecek dev güneş panelleri hiç bir meteorolojik olaydan etkilenmeden güneşten topladıkları enerjiyi dünyaya kablosuz ileterek tüm cihazların ihtiyaç duyduğu sınırsız ve kolay dağıtılabilir enerjiyi sağlayabilir.

161005 ssps

Bu teknolojiler çok yeni fikirler değil ancak son yıllarda yaşanan gelişmeler gayet umut verici.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir