Genel

Facebook’un trendleri robotlara emanet

By

on

Facebook trend başlıkları belirleme işleminde insan eliyle yazılmış açıklamalar yerine tamamen makinelere güveniyor.

Facebook, trend başlıklar özelliğini tamamen otomatik oluşturulacak hale getirmeye biraz daha yaklaştı. Önceki gün yapılan açıklamaya göre sitede görüntülenen trend başlıklar için bundan böyle çalışanlar kısa açıklamalar yazmakla uğraşmayacak. Bunun yerine trend başlıklar kutusu kaç kişinin bir başlık altında toplandığını gösterecek. Fare imlecini kutu üzerine getirdiğinizde ise bu başlık hakkında yazılmış bir haberin spot kısmı görüntülenecek.

Facebook’un açıklamasında, Trending özelliğini mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak isteyen şirketin, bu hedefe engel teşkil eden ve kısıtlayıcı olan insana bağlı tanımlamalardan artık bağımsız olduğu anlaşılıyor.

Algoritmalarla yürüyen süreçler sayesinde Trending özelliğini daha fazla başlık içerecek şekilde genişletebileceklerini belirten Facebook ekibi, bu sayede zamanla dünya genelinde daha fazla insana ulaşmayı planlıyor. “Bu bizim her zaman aklımızda olan bir adımdı ancak bu yıl içinde Facebook topluluğundan aldığımız geri bildirimler ile değişim sürecini hızlandırma kararı aldık.”

Tanımlamalar otomatik yazılsa da, Facebook’un içindeki bir ekip trend başlıkların moderasyonunu üstlenmeye devam edecek. Çünkü sık konuşulan konuların haber değeri taşıdığından emin olmaları gerekiyor: “Örneğin #yemek başlığı her gün öğle vakti dünyanın dört bir yanında konuşuluyor, ancak bu haber değeri taşımadığı için trendler arasına girmeyecek.”

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir