Genel

Facebook ücretsiz WiFi bulmaya yardım edecek

By

on

Artık FAcebook mobil uygulamasını çalıştırmak için bir sebebiniz daha olacak.

Facebook yakında, Wi-Fi bulma özelliği ile, daha da popüler hale gelebilir. Sosyal ağ devinin iOS uygulamasını kullananlar, ayarların altındaki “Diğer” bölümünde yakınlardaki ücretsiz Wi-Fi erişim noktalarını bulmalarına imkan tanıyan yeni bir özellik keşfettiler.

Özellik şu anda herkeste görünmüyor. Muhtemelen bu durum Facebook’un yalnızca test ettiği bir özellik olduğu anlamına geliyor. Facebook sürekli olarak yeni özellikleri test ediyor ancak bu oldukça dikkat çekici bir gelişme.

The Next Web’in yorumladığı gibi, kullanıcıların ücretsiz Wi-Fi ağları bulmalarına yardımcı olmak, daha fazla kişinin Facebook Live’ı kullanmasına imkan tanıyabilir. Eğer mobil bağlantınız güçlü değilse veya kotanız sınırlı ise yakınlardaki ücretsiz bir Wi-Fi bulmak kullanıcılar için büyük ölçüde Facebook servislerini kullanmaya teşvik edebilir.

Canlı video yayınlarının ötesinde Wi-Fi bulmanın başka faydaları da var. Bir fotoğraf veya videoyu Facebook’a veya internetteki bulut hesabınıza atmak için ücretsiz bir Wi-Fi noktası sizi çölde su bulmuş kadar sevindirebilir. Bunun da ötesinde tüketicilerin Facebook uygulamasını açmaları artık bir nedenleri daha olacak ve bu da elbette Facebook’un işine gelen bir durum. Kablosuz bağlantı noktası bulmak için açtığınız uygulamada bir anda kendinizi okunmamış bildirimler kontrol ederken ve haber akışınızda kaybolmuş bulabilirsiniz.

Öte yandan Facebook’un ücretsiz Wi-Fi bulma özelliğinin düzgün çalışabilmesi için Facebook’un büyük bir veritabanı hazırlaması gerekiyor. The Next Web’in haberine göre bu yeni özellik, Facebook’un işletmelerden Wi-Fi erişim noktası bilgilerine gönüllü katkıda bulunmalarını istemeye başlamasından kısa bir süre sonra geldi.

Bu veritabanı ayrıca tüm dünyadaki Facebook kullanıcılarının telefonlarından toplanan erişim noktası bilgilerinden de derlenmiş olabilir. Bu sadece bir spekülasyon, ancak olasılık ihtimali düşük değil.

Öte yandan Microsoft’un Wi-Fi Sense özelliği, ücretsiz Wi-Fi erişim noktalarına yönelik bir veritabanı kullanıyor. Wi-Fi ağlarına yönelik veritabanı oluşturmak, büyük teknoloji şirketlerinin cihazlarının konum servislerine yardımcı olması için, genellikle uyguladıkları bir yöntem. Google bunu Street View araçlarını ve daha sonra Android telefonlarını kullanarak yaptı ve Apple kullanıcıların iPhone’larından, iPad’lerinden ve Mac’lerinden 2010’dan bu yana WiFi konum verilerini topluyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir