Genel

Facebook tık avcılarına geçit vermeyecek

By

on

Facebook’ta ilginç bir başlığa tıklayıp alakasız bir içerikle mi karşılaştınız? Üzülmeyin, Facebook artık tık avcılarına savaş açıyor.

“Rus turistlerin yaptığına inanmayacaksınız!” veya “Artık yaşamak istemiyorum dedi ve…” gibi insanın doğal merak duygusuna hitap eden haber başlıklarına ‘hiç tıklamadım‘ diyen kaç kişi çıkabilir? Artık bu tarz tık avcısı (click bait) başlıklar ile daha az karşılacaksınız. En azından Facebook’ta.

Facebook yaptığı bir açıklama ile Haber Akışını güncellediğini duyurdu. Bu güncelleme derhal ve hemen etkisini göstermeyecek zira yapay zeka ile çalışan sistem zaman içinde öğrenecek ve bu şekilde daha mükemmel hale gelecek şekilde kurgulanmış.

Şu anda Facebook içindeki bir grup görevli çalışan tık avcılığı (click bait) tarzı tüm paylaşımları elle işaretliyor. Bu sayede Facebook yapay zeka öğrenme süreçleri kullanarak bu tarz başlıkları tanımaya başlıyor. Facebook zaman içinde bu tarz başlıkları haber akışında daha az göstemeye başlayacak. Üstelik bu yenilik sadece haber akışına yönelik de değil.

Facebook’tan yapılan açıklamaya göre eğer günde 50 haber paylaşan bir yayın iseniz ve bir tane tık avcısı başlık yayınladıysanız çok büyük soru yok. Sadece o haberinizi daha az kişi görecek ancak bu işi abartıyor ve paylaşımlarınızın çoğunda bunu yapıyorsanız işin rengi değişecke ve Facebook sayfanız ceza almaya başlayacak. Farklı bir ifade ile Facebook aba altından sopayı gösteriyor ve tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ifadesinin gereğini yerine getirecek.

Facebook uzun süredir kullanıcılarının kendi sayfalarını terketmemesine yönelik çalışmalara devam ediyor. Bu adım da günün sonunda tüketicileri korumak için atılan bir adım ancak bir diğer yönü ile insanların Facebook’ta dh fazla vakit geçirmesini hedefliyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir