Genel

Facebook mobil uygulamaları nasıl test ediliyor?

By

on

Yüzlerce markaya ait binlerce farklı model telefonda Facebook mobil uygulamasının nasıl test edildiğini hiç merak ettiniz mi? İşte cevabı.

Facebook her hafta yazılım kodlarında binlerce değişiklik gerçekleştiriyor. Bu değişikliklerden bazılarının akıllı cep telefonlarınızda daha fazla veri ve hafıza tüketerek pilinizin daha çabukbitmesine yol açabiliyor. Üstelik Facebook uygulamasının tüm telefon modellerinde düzgün çalıştığından da emin olmak gerekiyor. Peki, Facebook bunu nasıl başarıyor? İşte cevabı:

Screenshot 2016-07-14 13.41.26

Facebook operasyonlarına önce ufak adımlar ile başlamış. Mühendisler her defasında tek bir telefonu masalarında test ediyormuş. Ancak işleri hızlandırmak için mühendisler “sled” adını verdikleri bir sunucu tepsisi üretmişler ve telefonları bunun içinde bir arada test etmeye başlamışlar. Ancak sunucu dolabının metal kasası ve diğer metal bileşenler telefonların Wi-Fi bağlantılarını etkiliyormuş. Bu yüzden Facebook’un farklı bir çözüm bulması gerekmiş.

Screenshot 2016-07-14 13.41.18

Mühendisler bu sefer “gondola” adını verdikleri bir raf sistemi geliştirmiş. Raflar plastik olduğu için telefonların Wi-Fi bağlantıları zarar görmüyormuş ancak bu seferde onlarca USB ve şarj kablosu ortalığı yürünmez hale getirmiş.

Screenshot 2016-07-14 13.41.10

Bu sefer mühendisler mevcut raf sistemini geliştirmiş ve “slatwall” adını verdikleri 240 tane cihaz barındırabilen ve kabloları ortadan kaldıran bir çözüme geçmişler. Ancak bu gibi odalardan dokuz tane gerekmiş. Oysa Facebook’un Menlo Park’daki genel merkez ofisinde o kadar yer yokmuş. Bu yüzden şirket bu operasyonu Oregon’daki Prineville veri merkezine taşımış.

Screenshot 2016-07-14 13.41.02

Ancak bu sefer de binlerce telefon bir birinin Wi-Fi bağlantısına zarar vermeye başlamış. Bunun üzerine mühendisler özel cep telefonu test kabinlerini geliştirmiş. Böylece cep telefonlarının bir birinin Wi-Fi ağına zarar vermesinden kurtulmuşlar. Gördüğünüz bu kabinlerin her biri 32 tane telefon ve bu telefonları test etmek için kullanılan özel bir bilgisayar içeriyor. Bu bilgisayar telefonlara uzaktan uygulama yükleyebiliyor, silebiliyor. Mühendisler bu sayede telefonları test edebiliyorlar. Facebook Apple telefonları test etmek için Mac Mini ve Android telefonları test etmek için açık kaynak kodlu bir Linux sistemi kullanıyor.

 

Screenshot 2016-07-14 13.40.55

Nihayet gördüğünüz bu son fotoğraf Facebook’un cep telefonlarını test etmek için kullandığı şu anki sunucu merkezini gösteriyor. Facebook veri merkezinde 60 kadar bu dolaplardan var. Yani her birinde 32 telefondan yaklaşık 2.000 tane cep telefonu aynı anda Facebook mühendisleri tarafından test edilebiliyor. Her bir kabinin içinde kameralar var ve mühendisler diledikleri zaman bu kameralar ile telefonlara dünyanın diledikleri yerinden de bakabiliyor.

Facebook şu anda hem bir seferde 64 tane, hem de daha büyük telefon ve tabletleri içine sığdırabileceği yeni bir dolap üstünde çalışıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir