Genel

En büyük iPhone ekran üreticisi, bir OLED firmasını satın alacak

By

on

Japan Display, Sony ve Panasonic ortaklığına ait OLED ekran üreticisi Joled’i satın alacak.

Apple iPhone ekranlarının önemli tedarikçilerinden biri, OLED ekranlarında büyük bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Japon Nikkei gazetesine göre Japan Display, Sony ve Panasonic ortaklığına ait OLED ekran üreticisi Joled’i satın almayı planlıyor.

Anlaşma bu yıl tamamlanacak ve Japonya hükümetinin desteğiyle kurulan Innovation Network Corp. tarafından 75 milyar yen (650 milyon dolar) yatırım sağlanacak.

Japan Display’in kendisi, Sony, Toshiba ve Hitachi’nin LCD üretimi operasyonları ile kurulmuştu ve bu satın alma gerçekleştiğinde Japonya’nın panel ekran imalatı tek bir şirket altında toplanmış olacak. Gazeteye göre bu adım şirketin Güney Kore, Tayvan ve Çin’deki saldırgan rakiplere karşı rekabet edebilmesine yardımcı olacak.

Satın almanın arkasında yatan en büyük sebebin ise, Apple’ın yıllar içinde iPhone’daki en büyük değişikliklerden birini yapmaya hazırlandığı için gerçekleştiği söyleniyor: Apple iPhone üretiminde nihayet OLED’e geçiyor olabilir.

OLED ekranlar her pikselde yer alan bir organik materyalin uyarılarak ışık yayması ile çalışıyor. LCD’lerle karşılaştırıldığında, OLED ekranları daha derin ve daha canlı renkler gösterirken, genellikle daha parlak, ve daha ince üretilebiliyorlar, elbette daha az güç tüketiyorlar. Tüm bu özellikler OLED ekranları akıllı telefonlar için mükemmel kılıyor.

Ancak OLED ekranların Apple tarafından talep edilen toplu miktarlarda ve güvenilir bir şekilde üretmek oldukça zor. Şirketin iPhone 7 için de bir OLED ekran kullanması bekleniyordu ancak üretim sorunları nedeniyle bu hedef 2018 yılına kadar ertelendi.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir