Genel

Dijital dönüşüm, teknoloji harcamalarını körüklüyor

By

on

Şirketler için kritik faydalar sağlayan dijital dönüşüm, ayrıca dünya genelinde bilgi teknolojilerine yapılan yatırımı da artırıyor.

Araştırma şirketi IDC‘nin yayınladığı son verilere göre, IT ürün ve hizmetlerine dünya genelinde yapılan yatırım 2016’da yaklaşık 2,4 trilyon dolar olacak ve bu miktar 2020’de 2,7 trilyon dolara ulaşacak. Bu büyümenin önemli kısmı ise dijital dönüşüm çatısı altında bulut, mobilite ve büyük veri gibi şirketlerden gelecek. Bu dönüşüm özellikle finansal servisler ve üretimde öne çıkıyor.

Akıllı telefon patlamasının devam etmesi sayesinde tüketici seviyesindeki alışverişler, geçtiğimiz yıl tüm IT harcamalarının yaklaşık olarak dörtte birine denk geliyordu. Genele bakıldığında ise PC, tablet ve akıllı telefonlara harcama yapan son kullanıcılarda düşüş görülüyor. Tablet pazarı için yapılabilecek en iyimser tahminlerde bile sektörün ticari segmentte yükseleceği görülüyor.

“Tüketici ve kamu sektörlerinin 2016’daki toplam IT harcamalarında payı büyük olsa da, finansal servisler ve üretim gibi diğer kilit sektörlerde daha fazla ivmelenme görüyoruz” diyen IDC Müşteri İçgörüleri ve Analiz Başkan Vekili Stephen Minton, şöyle devam etti: “Proje bazlı girişimlere yapılan kurumsal yatırımlar, özellikle veri analitiği ve ortak çalışma uygulamalarında büyümeye devam ediyor.”

Bilgi teknolojilerine yapılan yatırımlarda sağlık sektörünün en hızlı büyümeyi göstermesi bekleniyor, ancak rapora göre bankacılık, medya ve profesyonel hizmetlerde de önemli büyümeler gözlenecek. Telekomünikasyon sektörü ise diğerlerine nazaran biraz daha yavaş kalacak.

IDC’nin raporunda dünya genelinde yapılan tüm IT harcamalarının yüzde 45‘inden fazlasının, 1000+ personele sahip şirketler tarafından gerçekleştirileceği öngörülüyor. En hızlı büyüme ise 100 ila 999 arası çalışanı bulunan şirketlerde görülecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir