Donanım

Dell’in 8K çözünürlüklü monitörü cebinizi yakacak

By

on

Henüz 4K devrimine bile alışamamışken Dell 32 inç büyüklükte ve 8K çözünürlükte bir ekranı satışa sundu. Fiyatı sizi delirtebilir.

Yeni aldığınız 4K ekran varsa haberler kötü zira bşimdiden eskimiş durumda. Dell’in CES 2017’de sahneye çıkarttığı canavar 32 inçlik, 8K monitörü geçtiğimiz Perşembe günü geç saatlerdesatışa sunuldu.

CES’de Dell, UP3218K model monitörünün 23 Mart’ta sevk işlemine başlayacağını belirtmişti ancak şimdilik sadece ön sipariş alıyor ve resmi sevk tarihi olarak 17 Nisan tarihi veriliyor.

Dell’in 8K çözünürlüklü ekranı 4K monitörün dört katı kadar piksel sunuyor ve tam 7680 x 4320 piksel ile 33,2 milyon minik kareyi dolduruyor. Monitör yüzde 100 AdobeRGB ve yüzde 100 sRGB’yi de destekliyor.

Bu yeni monitör inanılmaz görünüyor ancak bu canavarı kullanmak için eşit derecede güçlü bir bilgisayar gerekiyor. Ekranın arkasında iki DisplayPort 1.4 portu bulunuyor; bunların her ikisi aynı anda kullanılarak monitöre görüntü aktarılıyor ve Dell monitöre görüntü sağlamak için üst düzey bir Nvidia Quadro iş istasyonu grafik kartı kullanıyor (tavsiye ediyor).

Öte yandan GTX 1080 ile bile AAA oyunları şimdilik bu çözünürlüğe destek vermekten uzak. Bu sebeple bu monitör şimdilik oyun dostu bir ekran değil. Buna rağmen Dell ve Nvidia, ekranın sürücüleri üzerinde birlikte çalışarak hazırladılar.

Elbette bu canavarın etiket fiyatı da aklınızı başınızdan alacak çünkü tam olarak 5.000 dolar.

Şu anda bu parayı tek bir ekran yerine tam teşekküllü 4K oyun teçhizatı için harcayabilirsiniz. Zaten 5.000 dolarlık bir bilgisayar alacaksanız bize haber verin birlikte toplarız 🙂

Öte yandan iyi haber şu ki 8K ekranlar birkaç yıl içinde fiyat düşüşü yaşayacak ve daha sıradan hale geldikçe AMD ve Nvidia hiç şüphesiz 8K destekli tüketici ekran kartları da üretecek. O gün gelene kadar bu monitör yalnızca profesyoneller için.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir