Genel

DDR5 DRAM için takvim belli oldu

By

on

Bu yıl sonunda teknik özellikleri netleşecek olan DDR5 DRAM, 2020 yılında bilgisayarlarda kullanıma geçecek.

Donanım uzmanları DRAM teknolojisinin son neslinin DDR4 olacağına inanıyordu. Ancak DDR5 belleğin yapım aşamasında olduğu ortaya çıktı. Bu yıl içerisinde özellikleri duyurulacak olan DDR5 belleklerin kişisel bilgisayarlardaki kullanımı ise 2020 yılını bulacak.

DDR5 DRAM sayesinde kullanıcılar aynı bilgisayarda çok daha fazla bellek kullanma fırsatı yakalayacak ve böylelikle uygulamalar daha hızlı çalışacak. Önceki DRAM modellerinden daha yoğun olan DDR5, daha az güç tüketerek dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünün de uzamasını sağlayacak.

Bilgisayarlar özellikle sanal gerçeklik gibi uygulamalar için daha yoğun ve hızlı belleğe ihtiyaç duyuyor. Araştırma şirketi IHS‘de DRAM Direktörü olarak çalışan Mike Howard, DDR5’in bu konuda gereken ihtiyacı karşılayacağının altını çiziyor:

“VR uygulamaları henüz ilk günlerinde olduğu için DDR4 ile yetinebiliyoruz, buna karşın bir noktadan sonra mevcut nesil ile sağlayanan bant genişliği yetersiz hale gelmeye başlayacaktır.”

DDR5 DRAM belleklerin ilk olarak sunucu bilgisayarlarda yerini alması planlanıyor; bunu takip eden 12 ila 18 ay içinde ise kişisel bilgisayarlarda ve laptoplarda yeni teknolojiyi görmeye başlayacağız. Sunucu pazarının yeni nesil bellekler için “ağaçta uzanması en kolay meyve” olduğunu söyleyen Howard, bu donanımların üzerinde koşan veritabanı ve iş analitiği gibi pek çok uygulamanın bellek üzerinde çalıştığını hatırlatıyor.

DDR5’in 2025 yılına kadar tüm teknoloji dünyasına yetecek nitelikleri taşıyacağını belirten uzmanlar, bu süre zarfında ise yeni tip belleklerin tasarlanacağına inanıyor. İlk çıktığında bir hayli pahalı olacağı söylenen DDR5 bellekler, üretim hacmi arttıkça makul fiyatlara inecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir