Genel

Çin’de akıllı telefon piyasası kızışıyor

By

on

Çin bugün dünyanın en büyük ve en dinamik telefon piyasasına sahip olabilir ama işler her geçen gün daha da karışıyor.

Yeni göstergelere göre bir süredir Çin akıllı telefon piyasasının zirvesinde yer alan Xiaomi ve Huawei’ye yeni rakipler çıktı: Vivo ve Oppo. Counterpoint araştırma şirketinin raporlarına göre Vivo ve Oppo Temmuz –  Eylül dönemi içersindeki pazar paylarıyla Çin’deki liderlik için kıyasıya mücadele ediyorlar.

Verilere göre Oppo, piyasanın %16.6’sına sahipken hemen arkasında %16.2 ile Vivo yer alıyor. Bu iki firmanın 2015’in 3. çeyreğindeki pazar paylarına bakıldığında ciddi bir artış olduğu görülüyor. Oppo 2015’in aynı döneminde pazarın %9.9’unu elinde bulundururken Vivo, yine aynı dönemde pazarın sadece %8.2’sine sahipti.

İki firmanın yükselişi Çin denilince akla gelen iki akıllı telefon devinin de düşüşü anlamına geldi. Pazarın eski lideri ve şimdilerde Avrupa’ya açılmasıyla gündemde olan Xioami’nin payı %10.6’lara kadar düştü. Geçen sene aynı dönemde Xiaomi’nin pazar payı %14.6’ydı.

Bir diğer tanıdık firma Huawei ise pazardaki %15’lik payıyla Vivo ve Oppo’nun hemen arkasından üçüncü sırada yer alıyor.

Çin’deki bu mücadele ve piyasadaki dinamiklik göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki senelerde dengelerin yeniden yapılanabileceği ve piyasaya yeni oyuncuların da katılabileceği öngörülebilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir