Genel

Chrome ve Firefox’da hareketli GIF’ler nasıl durdurulur?

By

on

Hareketli GIF görüntüleri keyifli olabiliyor ancak kotanızın tükenmemesi için önlem almanın da bir yolu var.

Bazı insanlar hareketli GIF dosyalarını eğlenceli bulsalar da bazılarının pek hazzetmediğini biliyoruz, en azından aynı içerikleri bir kaç defa görünce bu duygu daha da güçleniyor. Çekiciliklerini bir kere kaybettiklerinde bunlardan kurtulmak ve bir daha görmek istemeyebilirsiniz. Öte yandan pek internet tarayıcısı bu hareketli GIF dosyalarını kapatmanıza izin vermezken Google Chrome ve Mozilla Firefox için geliştirilen bir kaç sihirli eklenti bunu mümkün kılıyor.

Google Chrome

animationpolicy

Chrome için Animation Policy eklentisi

Google Animation Policy adını verdiği kendi eklentisini kendisi geliştirmiş. Böylece Chrome kullanıcıları hareketli GIF görselleri için kontrolü ele alabiliyorlar. Animation Policy hareketli fotoğrafları tümüyle kapatmanızı sağladığı gibi sadece bir defa oynamaları için de seçenek sunuyor.

Chrome Web Store üzerinden bu eklentiyi kurduğunuzda hemen adres çubuğunun sağında minik bir ikon olarak görünmeye başlıyorÜzerine tıkladığınız zaman ise nasıl davranması gerektiğini seçebiliyorsunuz.

Mozilla Firefox

Firefox ise ESCape From Them GIFs adı verilen çok daha iyi bir eklentiye sahip. Yapmanız gereken tek şey Mozilla’nın eklentiler kataloğundna bu eklentiyi yüklemek ve tarayıcınızı yeniden başlatmak. Artık herhangi bir sayfada hareketli GIF gördüğünüzüde yapmanız gereken tek şey Esc tuşuna basmak ve böylece hareketli GIF fotoğraflar anında duracaktır. Bu sayfadaki tüm GIF’leri durduracaktır. Eğer tekrardan harekete geçirmek istiyorsanız ikinci kez Esc tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Microsoft Internet Explorer da ise kullanıcılar hareketli GIF fotoğrafları kalıcı olarak Internet ayarları > Gelişmiş seçeneği altından Web sayfalarında animasyonları oynat seçeneğinin başındaki işareti kaldırarak kapatabilirsiniz . Her zaman olduğu gibi bu özelliğin devreye girmesi için sadece Internet Explorer’ı değil bilgisayarınızı kapatıp açmanız gerekecektir. Microsoft’un en yeni tarayıcısı Edge ise henüz böyle bir imkan tanımıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir