Genel

Cep telefonları için daha fazla depolama alanı yolda

By

on

Geleneksel depolama teknolojilerinin ötesinde yenilikçi teknolojiler bize bu imkanı sunacak.

Bazı ucuz cep telefonlarında bu gün 4GB dahili kapasite sunularak ekstra alan MicroSD kartlar ile kotarılmaya çalışılırken iPhone 6S gibi üst sınıf modellerde 128 GB kadar kapasite görebiliyoruz ancak bu modellerde de MicroSD kart girişi bulunmuyor.

Mikroişlemci üreticisi Micron 3D NAND çipleri üretmeye başladığını ve bu çiplerin çok daha küçük alanda daha yüksek depolama kapasitesi sunduğunu duyurdu. 3D NAND çipleri konvansiyonel depolama çiplerine göre aynı alanda daha fazla kapasite sunabiliyor. Üretilen ilk nesil çiplerse 32 GB kapasiteyle sunuluyor.

Micron geliştirdikleri teknoloji ile 2020 yılında cep telefonlarında 1 TB kapasiteye ulaşan depolama alanları görebileceğimizi söylüyor. Bu gerçekten de büyük bir ihtiyaç zira cep telefonları artık 4K video çekimi yapabilmenin ötesinde çözünürlüğü yükselen ekranlar ve işlemci gücü her nesilde artan telefonlar için yüksek çözünürlükte multimedya ve oyunlar gibi uygulamalar telefonlarda çok ciddi alan kaplayabiliyor.

3D NAND çipler şu anda Intel gibi üreticiler tarafından SSD sürücülerde kullanılıyor ancak bu teknolojinin cep telefonlarına ulaşması fazla zaman almayacak gibi görünüyor. Öte yandan Samsung kendi ürettiği 3D flash çiplerini şimdiden Galaxy S7 ve Note 7 içinde şimdiden kullanıyor. Yine aynı teknolojiyi SSD disklerinde de kullanan Samsung 15,36 GB büyüklüğünde bir SSD sürücüyü de geçtiğimiz haftalarda satışa sunmuştu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir