Genel

Canon’un 250 megapiksellik sensörü şaşırttı!

By

on

Canon deyim yerindeyse dünyanın en yüksek çözünürlüğüne sahip 250 megapiksel sensörünü geliştirdi.

 

canon-sensör

Canon fotoğraf dünyasında çığır açacak bir gelişmeye imza attı. Yeni geliştirdiği APS-H sensör, CMOS sensörler arasında şimdilik dünyanın en yüksek çözünürlüğüne sahip sensörü olarak tanımlandı. Şu anda prototip aşamasındaki 250 megapiksellik sensör, 1080p full HD bir kameranın 125 katı büyüklükte bir video çekebiliyor.

4K videoların tam 30 katı

4K videoların 30 katı çözünürlüğe sahip olan sensör, havada, 17,5 kilometre uzaklıktaki uçak gövdesindeki yazının okunabileceği bir keskinlikte çekim gücüne sahip. 250 megapiksellik bir sensör kısaca; detay, netlik ve çözünürlük kaybı olmadan kadrajlama yapılabilmesini sağlıyor.

Günlük hayatımızda belki değil ancak profesyonel yaşamda oldukça işe yarayacak bu sensör, özellikle fotoğrafçılık endüstrisinde oldukça ilgi görecektir.

Kıdemli Araştırmacı Dr. Konstantin Stefanov, konuyla ilgili, “Sensörlerin neden daha büyük yapılması gerektiği soruları oldukça fazla. Söz konusu sensör etkileyici bir teknik başarının sonucu ancak bu başarının kanıtlanması ne kadar yararlı, sorgulamak gerekli” dedi.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir