Genel

Can sıkıcı Windows Güncellemelerinden nasıl kurtulursunuz?

By

on

Microsoft’un sürekli “Hayır” cevabı vermek zorunda kaldığınız zorunlu Windows 10 güncellemeleri için bir aracı var.

Bu sıralar Windows 10 yıllık büyük güncellemesi için kullanıcıların canını sıkan bir hata söz konusu. Eylül ayında yayınlanan update KB3194496 güncellemesini yüklemek kesinlikle imkansız hale geldiği bir durum oluşuyor. Microsoft her ne kadar bu sorunu çözmek için çalışıyor olsa da bilgisayarınızı her açtığınızda sistemin bu güncellemeyi yüklemeye çalıştığı bir durumla karşılaşabiliyorsunuz.

troubleshoot3

Microsoft bu sorunu çözene kadar bu can sıkıcı sorundan kurtulmanın bir yolu var.

Öncelikle Microsoft’un sitesinden Güncellemeleri gösterme veya gizleme aracını indirmeniz lazım. Bu aracın Windows 10 öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı sürümü olduğuna aman dikkat edin. “DIAGACAB” dosyasını indirdikten sonra aynı diğer programları çalıştırdığınız gibi dosyanın üstüne çift tıklayın.

Bir kaç saniye içinde uygulama hazır hale gelecek. Hoş geldin ekranından İleri butonuna tıklayarak geçin. Sorun çözücü araç tüm güncellemeleri tarayacak. Bu biraz zaman alabilir, sabırlı olun. İşlem bitince artık uyarı almak istemediğiniz güncellemeyi seçmek için Gizle butonuna basın.

troubleshoot6

Şimdi saklayabileceğiniz tüm güncellemeleri göreceksiniz. Seçmek istediğiniz sorunlu güncellemeyi seçin ve İleri butonuna basın.

Uygulama bu işlem için biraz uğraşıp başarılı olursa size yukarıdaki gibi bir ekran gösterecek. Artık bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Ancak bu sadece güncellemeyi gizler bu yüzden bu sorunun çözülüp çzöülmediğini takip ederek çıkacak tüm güncellemeleri yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde bilgisayarınızda oluşabilecek açıklar hackerlara davetiye çıkartabilir.

Eğer sorun çözüldüyse uygulamayı tekrar çalıştırabilir ve aynı işlemleri takip ederek bu sefer gizlenen güncellenmenin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

troubleshoot7

Böylece sorunu giderilmiş güncellemeyi yükleyebilirsiniz. Bizden duymuş olmayın ama bir diğer seçenek de biraz paraya kıyıp bir Mac bilgisayar almak olabilir 😉

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir