Genel

Bush’un hacker’ına 52 ay hapis

By

on

ABD’de 100 kişinin internet hesaplarını hacklediği söylenen Romanyalı hacker “Guccifer”, yargılandığı mahkemede 52 ay hapse mahkum edildi.

Dijital kimlik hırsızlığı ve hack suçlamalarıyla mayıs ayında yargılanması başlanan 44 yaşındaki Marcel Leher Lazar, Romanya’dan ABD’ye iade edildi ve yargılanması sonucu 52 ay hapisle cezalandırıldı.

Ekim 2012 ile Ocak 2014 arasında çeşitli ABD vatandaşlarının e-posta ve sosyal medya hesaplarını hedef alan “Guccifer” takma adlı hacker, bu yolla yaklaşık 100 kişinin kişisel bilgilerini ve e-posta mesajlarını çaldı. İddialara göre Guccifer’ın mağdurları arasında iki eski ABD Başkanının ailesinden kimseler ve bazı eski ABD hükümet yetkilileri bulunuyor.

ABD Adalet Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada Lazar’ın kişisel e-posta görüşmelerini, tıbbi, finansal bilgilerini ve fotoğraflarını halka açık bir şekilde yayınladığını belirtti. Bakanlık mağdurların ismini vermese de, bahsi geçen 100 kişinin arasında Bush ailesinden biri ve eski ABD Sekreteri Colin Powell‘ın da olduğu belirtiliyor.

Parolaları “tahmin ediyor”

Daha önce verdiği bir online röportajda, programlama becerileri olmadığını itiraf eden Lazar, kendisinin profesyonel bir hacker olmadığını kabulleniyor. Colin Powell’ın AOL hesabını “şifresini tahmin ederek” çaldığını öne süren siber hırsız, daha önce Hillary Clinton‘ın da özel e-posta servisine girdiğini iddia etmiş ancak bu iddialar FBI belgelerine göre daha sonra kendi ağzından yalanlanmıştı.

Buna karşın Lazar’ın yaptığı 2013 tarihli ayrı bir hack saldırısında, Clinton’ın devlet yetkilisi olduğu sırada kendine ait bir e-posta sunucusu olduğunu ispatlamıştı.

ABD’ye iadesi öncesinde Lazar, Romanya’da yaptığı online hesap hırsızlıkları nedeniyle çarptırıldığı yedi yıl hapis cezasını yatıyordu. ABD’de aldığı cezanın ayrı olarak işlenip işlenmeyeceği bilinmiyor.

Lazar’ın davası devam ederken kendine Guccifer 2.0 diyen bir başka anonim hacker, Demokratik Ulusal Komitesi‘ne ait olduğunu belirttiği hassas dokümanları çaldığını ve online olarak sızdırmaya başladığını iddia ediyor. Bazı güvenlik uzmanları ise Guccifer 2.0’ın Rusya’da faaliyet gösteren devlet destekli hacker’lar için bir maske olduğunu iddia ediyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir