Genel

Bulunduğunuz yere göre anlamlı bildirimler Dot ile geliyor

By

on

Evin bir odasına girdiniz ve bunu neden yaptığınızı unutup öylece dikilmeye başladınız. Dot işte tam bu noktada devreye giriyor.

Düşük enerjili bir Bluetooth cihazı olarak çalışan Dot‘u eşlik eden uygulama üzerinden akıllı telefonunuzla yönetmeniz mümkün. Kullanıcılar Dot’un menziline girdiğinde, bulunduğu konumla alakalı bildirimler ve hatırlatmalar alabiliyor.

Uygulama üzerinden programlanabilen Dot’lar, aile üyelerine ya da size günlük işleri hatırlatmak üzere programlanabiliyor. Örneğin çöp kutusunun yanından geçtiğinizde telefonunuza “çöpü boşaltmayı unutma” şeklinde bir uyarı gönderilebiliyor. Dot’un gönderdiği sinyallerle ayrıca telefondaki uygulamaları açmak da mümkün.

Beacon olarak bilinen ve Apple’ın iBeacon standardı üzerinde çalışan bu akıllı Bluetooth aygıtları, üzerinde bulunan basit LED ışıkla benzerlerinden ayrılıyor. Bu LED lambalar temel göstergeler için kullanılabiliyor. Örneğin Dot’un kırmızı ışık vermesi dışarıda havanın sıcak olduğunu, aracınıza taktığınız bir başka aygıtın yeşil ışık vermesi ise trafiğin açık olduğunu anlatabiliyor. Programlamak sizin elinizde.

dot-arayuz

Her bir cihaz özgün bir Bluetooth ID ile yayın yapıyor, böylelikle aynı oda içinde birden fazla Dot’u farklı işlevler için programlamak mümkün oluyor. Özgün yayıncı kimliği sayesinde sinyaller birbiriyle karışmıyor. Geliştiricilere kendi uygulamalarını geliştirme olanağı sunacak açık bir API ile yayınlanacak olan Dot projesi Kickstarter üzerinde aygıt başına 20 dolarlık siparişlerle fonlanabiliyor. Teslimat tarihi ise Mart 2017 olarak öngörülüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir