Genel

Bu uçak ayaklarınızı yerden kesecek

By

on

Trifan 600 dikey kalkış yapabilen kişisel bir jet olarak XTI Aircraft tarafından geliştiriliyor. Üstelik yatırımcı da olabilirsiniz.

Modern çağın ulaşım imkanları şüphesiz ki çok gelişti. Öte yandan devasa metropollerde trafik çekilmez bir çile ve uzak mesafelere uçak yolculuğu yapacaksanız pek çok güvenlik noktasından geçerek yolculuğun kendisinden daha uzun bir zamanı hava alanlarına ulaşmak ve uşuşa geçip daha sonra alanı terketmek için harcıyorsunuz.

Tüm bu olumsuzlukları göz gönüne alan ABD merkezli XTI Aircraft firması helikopter gibi kalış yapabilen ama uçak gibi uzak mesafelere hızla uçabilen hibrit bir hava aracı üzerinde çalışıyor.

Trifan 600 adı verilen bu konsept tasarım ulaşım aracı yönü değiştirilebilir pervaneleri ile dikey kalkış ve iniş yapabilirken havalandıktan sonra pervanelerin yatay konuma gelmesi ile uzak mesafelere hızla uçabiliyor. 5 yolcu kapasiteli Trifan 600, saatte 625 kilometre hıza çıkabiliyor. Ticari uçaklar kadar yüksek irtifada uçabilen Trifan 600’ün yaklaşık 2.500 kilometre menzili bulunuyor. Dikey kalkışta maksimum irtifa mertebesine ise 11 dakikada çıkabiliyor.

Bu çekici ulaşım aracının öngörülen fiyatının pek ucuz olduğunu söylemek mümkün değil zira 10 ila 12 milyon dolar arasında bir satış fiyatına sahip olacak araç sadece çok üst kesim zenginleri kendine müşteri kitlesi olarak seçmiş durumda. Öte yandan üretici firma dileyen herkesin en az 350 dolar vererek bu projeye yatırım yapmasına da imkan tanıyor.

Trifan 600’ün videosıunu aşağıda seyredebilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir