Genel

Bu görüntüleme sistemi kitabı açmadan okuyor

By

on

MIT tarafından geliştirilen yeni görüntüleme sistemi, kitapların kapağını bile açmadan içindeki sayfaları okuyabiliyor.

Bunu sağlayan teknoloji, mikrodalga ve kızılötesi ışık arasındaki bantta yer alan elektromanyetik radyasyon, “terahertz radyasyon” olarak biliniyor. Ayrıca kapalı kitabın sayfaları arasındaki çok küçük hava parçacıkları esas alınıyor.

Terahertz radyasyon, X-ray ışınlarından farklı olarak boş kağıt ile mürekkep arasındaki farkı ayırt edebiliyor ve ultrasondan çok daha derin bir çözünürlük sağlıyor. MIT ve Georgia Tech araştırmacıları tarafından geliştirilen prototip sistem, standart bir terahertz kamera ile yayınladığı ultra kısa radyasyon salınımlarının geri yansımalarıyla aradaki mesafeyi ölçüyor. Kullanılan algoritma ise kitabın her bir sayfasının mesafesini hesaplıyor.

Bu veriler ışığında sistem iki ayrı ölçüm ile yansımaların enerjisinden, yansıma yüzeylerinin kimyasal özellikleri hakkında bilgi ediniyor ve bu sırada yol boyu üretilen “gürültüyü” en aza indirmek için filtreler kullanıyor. Bu sayede boş sayfa, üzerinde mürekkep olan sayfadan ayırt ediliyor ve bir başka algoritma ile bozunmuş görüntüler net harflere dönüştürülebiliyor.

Araştırmacılar prototipi denemek için bir yığın kağıdı sisteme okuttu. Bu kağıtların her birinin üzerinde tek bir harf vardı ve sistem en üstteki dokuz sayfayı doğru belirledi. Bu sistemin geliştirilmesi halinde, ince katmanlar şeklinde tasarlanmış her türlü materyali analiz etmek mümkün olacak. Örneğin New York’ta bulunan Metropolitan Müzesi, bu sistemi kullanarak antik kitapları dokunmadan incelemek istiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir