Genel

Bluetooth 5 daha hızlı ve uzun menzilli olacak

By

on

Bluetooth kablosuz bağlantı teknolojilerinin bir sonraki sürümünde daha hızlı ve daha uzun menzilli bağlantı esas alınacak.

Bluetooth 5 olarak belirlenen güncelleme, mevcut Bluetooth 4.2 teknik özelliklerine kayda değer bir yükseltme sağlıyor. Bluetooth 5 kullanan cihazlar arasında, engel olmayan açık bir sahada, kablosuz iletişim menzilinin 400 metreye kadar ulaşması bekleniyor. Bluetooth 5 ile ilgili son detayların bu yıl sonunda ya da önümüzdeki yılın başında netleşeceğinin altını çizen The Linley Group analistlerine göre bunun anlamı; akıllı telefon kullanıcıları, görüş alanında bile olmayan bir Bluetooth hoparlöre bağlanabilecekler.

Daha gerçekçi bir günlük kullanımda ise, Bluetooth 5 ile 120 metreye kadar menzil ve saniyede 2 Megabite kadar veri transfer hızı sağlanacak. Bu rakamlar şu an en güncel kablosuz erişim teknolojisi olan Bluetooth 4.2 ile kıyaslandığında dört kat daha uzun menzil ve iki kat daha yüksek veri transfer hızı demek oluyor.

Bugüne kadar bir Bluetooth sürümünün detayları yayınlandığında, uyumlu cihazların piyasaya sürümlesi de gecikmiyor. Yani Bluetooth 5 bu yılın bitmeden son halini alırsa, önümüzdeki yılın başında çıkacak cihazlar bu standartları kullanabilecekler. Diğer bir deyişle iPhone 7s büyük ihtimalle Bluetooth 5 ile gelecek.

Bluetooth Nesnelerin İnterneti ile Gelişiyor

İlk başta ses ekipmanı, kulaklık ve araçlarda kullanılan Bluetooth kablosuz erişim teknolojisi kendi içinde yaşadığı evrim sonucunda Nesnelerin İnterneti trendi için merkezi bir altyapıya dönüştü. Günümüzde akıllı ev cihazlarından tıbbi ekipmanlara, drone’lardan robotlara, giyilebilir teknolojilerden akıllı ölçüm cihazlarına kadar her alanda kullanılan Bluetooth, Wi-Fi ve ZigBee için de alternatif oluşturuyor.

Yapılan açıklamaya göre daha yüksek hız, uzun menzil ve hata düzeltme özellikleri sayesinde Bluetooth 5 ile cihazlara firmware güncellemesi göndermek daha kolay olacak. Bu da özellikle otomobiller, akıllı ölçüm aletleri ve vücut içinde kalacak şekilde tasarlanmış tıbbi cihazlar için büyük önem taşıyacak.

Bluetooth 5 ile gelecek önemli yeniliklerden biri de bir vericiden çok alıcıya gönderimin mümkün olması. Böylelikle örneğin bir giyilebilir cihazdan çıkan sinyal birden fazla cihaza ulaştırılabilecek. Bunun özellikle IoT’de nesnelerin birden fazla cihazla aynı anda irtibat kurmasında rol oynaması bekleniyor.

Konum bilgisi, URL ve çoklu ortam dosyası gibi zengin verileri paylaşmaya olanak tanıyan Bluetooth 5; pek çok sensör ve trafik ışığı gibi harici kaynaklarla sürekli irtibatta kalması gereken akıllı otomobillerin geliştirilme sürecine kolaylık getirecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir