Genel

Bir dönemin sonu: Linux dağıtımları artık 32 bit sistemleri deteklemeyecek

By

on

OpenSUSe’den Richard Brown: “Artık vazgeçme zamanı geldiğini değerlendirmeliyiz.”

AMD ve Intel ilk 64 bit işlemcileri pazara 2003 ve 2004 yıllarında sundular. Aradan geçen 10 yılı aşkın bir süre sonunda nihayet Linux dağıtımları 32 bit desteğini sonlandırmayı planlıyorlar.

Google bile Linux için 32 bir Chrome desteğini geçen yıl sonlandırmıştı.

Ubuntu’dan Dimitri John Ledkov, Ubuntu mail listesinde 32 bit desteğini sonlandırmak için bir çağrıda bulundu. Artık 64 bit desteği olmayan donanım sayısının ciddi şekilde azaldığına dikkat çeken Ledkov, 64 bit desteği olmayan cihazların 32 bitlik bir görüntüyü bile işlerken ciddi şekilde performans kaybı yaşadığının altını çizdi.

Ledkov yaptığı açıklamada 32 bit kurulum desteğinin aşamalı olarak sonlandırılacağını belirterek Ubuntu 16.10 sürümü ile birlikte sınırlı destek verileceğini ve Ekim 2018’de çıkacak olan 18.10 sürümü ile birlikte tümüyle son bulacağını duyurdu. Bu tarihten sonra 32 bit Ubuntu kullanmak isteyenler olursa bunu sadece sanal makineler üzerinde yapabilecekler.

 

Fedora’da benzer şekilde 32 bit sürümleri sunmakla birlikte bunların kullanılmasını tavsiye etmiyor. Fedora 24 içinde ise 32 bitlik uygulamalar yer almıyor ve bu yöndeki denemeler başarısızlıkla sonuçlanıyor. Fedora’nın bir kaç sürüm sonrasında 32 bit desteğini tümüyle sonlandırması bekleniyor.

OpenSUSE ise başlangıcından  bu yana hiç bir zaman 32 bit desteği sunmamıştı. OpenSUSE Yönetim Kurulundan Richard Brown; “Bazı kişilerin yaşlı 32 bit sistemlerine tutkuyla bağlı olduğunu biliyorum ancak artık bu sistemlerin huzur içinde ölmesine izin vermeyi düşünmeliyiz” diyor.

 

Öte yandan büyük Linux dağıtımları 32 bit desteğini sonlandırsalar bile uzun bir süre daha 32 bit dağıtımların ortalıkta gezineceğine kesin gözüyle bakabiliriz. En azından nostaljiyi seven tutkulu Linux toplulukları 32 bit dağıtımları hayatta tutmak için bir 5-10 yıl daha çaba harcayacaktır.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir