Genel

Avrupa Birliği ücretsiz internete geçecek mi?

By

on

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in yıllık AB toplantısında sunduğu tekliflerden biri de “herkes için ücretsiz Wi-Fi” oldu.

WIFI4EU adını taşıyan bu projenin hedefi, tüm AB vatandaşlarının kullanabileceği şekilde kıta genelindeki parklara, meydanlara, kütüphanelere ve diğer kamu binalarına ücretsiz Wi-Fi erişimi sağlamak var. Wi-Fi erişim noktalarının 6 binin üzerindeki konuma kurulacak şekilde satın alınması ve teknik desteği için 120 milyon avroluk fonu 2019 yılına kadar AB Komisyonu sağlayacak. Ancak bant genişliği ve düzenli bakım işleri ise yerel yönetimlere bırakılacak.

Kurulacak erişim noktalarının tüm AB vatandaşlarına açık olması planlanıyor; ancak bütçeyi göz önünde bulundurunca sinyal almak için uzun yürüyüşler yapmak gerekebilir. WIFI4EU’nun asıl hedefi daha önce hizmet alamayan bölgelere internet götürmek olduğu için, benzer şekilde özel ya da halka açık Wi-Fi sunan projeler bu fonlamaya dahil edilmeyecek. Diğer bir deyişle Avrupa’da bir Starbucks‘a oturduğunuzda WIFI4EU sinyali bulmayı beklemeyin.

Komisyon özellikle yoğun trafik alan bölgelerde bu servisin talebi karşılamaya yardımcı olacağına inanıyor. Her bir erişim noktasının günlük olarak binlerce bağlantı imkanı sağlaması bekleniyor. Bir bağlantının bir kullanıcıyı temsil ettiği düşünüldüğünde ise proje Avrupa Birliği nüfusunun neredeyse onda birine her gün ücretsiz internet sağlamış olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir