Genel

Avrupa Birliği roaming ücretlerini kaldırdı

By

on

Avrupa Birliği vatandaşları, mobil görüşmelerinde roaming (dolaşım) ücretlerinden kurtuluyor, ama bir şartla…

Avrupa Komisyonu Haziran 2017‘de AB ülkeleri arasında roaming (yurtdışında kullanım) ücretini ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları hızlandırdı. Geçtiğimiz yıllarda düzenli olarak düşürülen roaming ücretleri böylelikle tamamen ortadan kaldırılacak. Ancak operatörlerin tepkisi sonucunda bu kurala küçük bir madde eklendi.

Görüşme ücretlerinin düşük olduğu ülkelerdeki şebeke operatörleri, tüm Avrupa’da aynı kuralın işlemesinin arbitraj doğrumasından çekiniyor. Zira tüm AB genelinde dolaşım ücreti olmaması durumunda, kullanıcılar tarifelerin çok daha ucuz olduğu bir ülkeden hat alıp, daha sonra kendi ülkesinde bunu istediği gibi kullanarak “kalıcı dolaşıma” sahip olabilir. Bunun sonucunda da bazı AB ülkelerinde giderler azalırken, diğerlerinde artış görülebilir.

Komisyon böyle bir duruma karşı kendi çözümünü “adil kullanım” politikaları çatısında açıkladı: Henüz taslak halinde olan yeni kurallara göre AB genelindeki operatörler, diğer ülkelere giden vatandaşları her yıl en az 90 gün roaming ücretinden muaf tutmak durumunda. Bunun şartı ise müşterilerin kendi ülkelerindeki şebekeye her 30 günde bir bağlanması.

Diğer bir deyişle, her yıl üç defa 30 günlük paketler halinde ücretsiz roaming yapmak mümkün olacak. Avrupa Komisyonu bu kuralların sık yurtdışına çıkan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtiyor.

Öte yandan operatörler yurtdışına çıkış halinde müşterilere görüşme veya veri kullanım sınırlamaları getirme hakkına sahip olacak. Ancak bu kuralların fazla kısıtlayıcı olmaması gerekiyor. Ulusal sınırın bir ucunda yaşayıp diğer ucunda çalışanlar için bazı istisnai durumlar olacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir