Donanım

ARM tabanlı sunucu işlemcileri için Qualcomm geç mi kaldı?

By

on

Qualcomm’un yeni duyurduğu 48 çekirdekli sunucu işlemcileri pazarı ateşlemek için yeterli olmayabilir.

Piyasaya ilk sürüldükleri günden bu yana on yılı aşkın bir süre geçtikten sonra ARM çekirdekli sunucu işlemcileri şimdiye kadar piyasada bir pay elde etmiş olmalıydılar, ama başaramadılar. ARM sunucularının çift haneli bir pazar payına ulaşması bekleniyordu ancak neredeyse esameleri bile okunmuyor diyebiliriz.

Pazar gerçeklerini göz önünde bulunduran Qualcomm bu yılın başında ARM sunucu işlemcileri için bir adım atmadan önce bekleyip pazarı izleyeceğini açıklamıştı. Ancak ARM sunucularının ortada bir pazar payı bile yokken Qualcomm adım atmaya ve sunucu işlemcileri üretmeye karar verdi.

Bu gün yapılan duyuru ile Qualcomm Centriq 2400 adını verdiği 48 çekirdekli ve ARM tabanlı sunucu işlemcilerini duyurdu. Şu anda bazı şirketlere numune olarak gönderilen işlemciler gelecek yılın ikinci yarısından itibaren hacimli olarak pazara sürülecek.

Centriq 2400 belki de bu güne kadar üretilmiş en iyi ARM sunucu işlemcisi ve mimarisine sahip olabilir. Bu durum Qualcomm’un sunucu işlemcileri pazarında başarılı olması için bir umut ışığı sağlayabilir. Ancak ARM tabanlı sunucu pazarının mevcut durumu göz önüne alındığında bu adım Qualcomm açısından büyük beklentiler ile duyurulan Mirasol e-kitap ekranlarına da benzeyebilir.

Insight 64 baş analisti Nathan Brookwood, Centriq 2400 işlemcilerinin diğer ARM rakiplerine kıyasla başı çekeceğini düşünüyor.

Qualcomm, şirketleri donanım ve yazılım ekosistemlerinde x86’dan ARM mimarisine geçmeleri konusunda ikna etmek için muazzam bir yükün altın giriyor. Ayrıca pazardaki rekabet, pazar lideri Intel, AMD, IBM ve diğer ARM işlemci üreticileri ile birlikte gerçekten şiddetli bir mücadele gerektiriyor.

Brookwood, sunucu işlemci pazarını yöneten Intel’in Qualcomm’u yakından izlediğini ve sessizce oturmayacağını söylüyor. Eğer Qualcomm’un yeni işlemcisi az da olsa Intel için bir tehdit unsuru olursa Intel’in bu noktada atacağı adımlara yönelik ciddi bir stratejisi olmadığını düşünmek hata olur.

Intel sözcüsü Qualcomm’un yeni işlemcileri hakkında yorum yapmıyor ancak; “Son derece rekabetçi bir pazarda faaliyet gösteriyoruz ve tüm rakipleri ciddiye alıyoruz” diyerek ve ekliyor; “Veri merkezlerinde kullanılacak ARM çözümleri hakkında pek çok şey söyleniyor ancak şu ana kadar ciddi bir pazar payı elde edemediler.”

ARM tabanlı sunucular hâlâ ciddi bir başarı yakalayabilmiş değiller ve Qualcomm Centriq’i piyasaya sunmadan önce bir dizi ARM sunucu üreticisinin pazardan çıkmasını beklemiş gibi görünüyor. Şirket ayrıca ARM tababanlı sunuculara ihtiyaç duyabilecek uygulamaların da ortaya çıkmasını bekledi. Şirket yeni sunucu işlemcilerinin Facebook, Google ve Amazon gibi mega veri merkezleri için cazip olabileceğini öngörüyor.

Şu ana kadar ciddi şekilde ARM sunucu işlemcilerine ihtiyaç duyan herhangi bir uygulama ortaya çıkmadı ancak ARM mimarisi için Linux tabanlı yazılım paketleri geliştiren Linaro gibi kuruluşlar aracılığıyla yazılım desteği hızla artıyor. LAMP paketi (Linux, Apache, MySQL, PHP) mevcut ARM sunucularında kullanılabiliyor.

Büyük bulut şirketleri çoğunlukla yazılımların kaderini kendi geliştirdikleri yazılım paketleri ile kontrol ediyorlar. Insight 64 baş analisti Nathan Brookwood’a göre Qualcomm sunucu işlemcileri ve özel yazılım ekosistemi ile şirketlerin giderlerini düşürmesini sağlayabilirse pazarda kabul görebilir.

Geçmişte düşük güç gerektiren x86 ve ARM yongaları, düşük güç tüketen bulut sunucuları için, bir arada kullanılmıştı. Ancak hiç biri başarılı sonuç vermedi. Intel her yeni nesilde daha düşük güç tüketen ve hızlanan Xeon sunucu işlemcileri ile sunucu pazarının 90’dan fazlasında pay sahibi. Ayrıca Intel, ARM işlemcilerin bulut sunucuları için pazara girdikleri andan bu yana, kendi sahip olduğu düşük güçlü Atom sunucu işlemcileri ile yayılma hızını kontrol ediyor.

Intel’in bu hamlesi karşısında ARM sunucu üreticileri teker teker kepenkleri indirdi. Kapılarını ilk kapatan şirket Calxeda olmuştu.

AMD de en kötü hamlelerinden birini x86’dan vazgeçerek sunucu pazarının geleceğini ARM yongalarında görerek yapmıştı. Ancak şirket artık bu hatasından vazgeçti ve ARM sunucu işlemcilerini geri plana iterek gelecek sene yüksek performanslı x86 tabanlı Zen sunucu işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Broadcom’un geleceği belirsiz. Cavium ise geçtiğimiz günlerde sunucu işlemcilerini satmaya başladı. AppliedMicro ise bugüne kadar en verimli ARM sunucularını üretmeyi başarmasına rağmen yeterli müşteri bulmada başarılı olamadı.

Hiç şüphe yok ki, Qualcomm’un Centriq 2400’ü entegre yonga seti ve gelişmiş üretim imkanlarından dolayı en iyi ARM sunucu işlemcisi. Qualcomm Datacenter Technologies Genel Müdür Yardımcısı ve Başkan Yardımcısı Anand Chandrasekher bir blog yazısında Centriq 2400’ün 10 nanometre üretim süreci kullanılarak üretilen ilk sunucu işlemcisi olduğunu belirtmişti.

Centriq, daha az güç tüketirken daha fazla performans sunarak rekabeti hedefliyor. İşlemcinin depolama ve ağ arabirimlerine entegre olması ayrı bir avantajı sağlıyor zira Intel hala bir çipsete ihtiyaç duyuyor.

Ancak Qualcomm’un iddialarının aksine analistler Intel’in 14 nanometre kullanılarak üretilen sunucu işlemcilerine kıyasla 10 nm üretimin bir avantaj olmayabileceğini belirtiyor. Intel’in 14-nm işlemci üretimi süreci ve transistör yoğunluğu çok daha karmaşık ve Qualcomm’un Centriq işlemcilerinden bile daha iyi olabilir.

Brookwood, Intel’in 14-nm işlemci üretme teknolojisinin 10 nm’lik Samsung üretiminden daha iyi olduğunu düşünüyor. Intel en erken önümüzdeki yıl 10 nm sunucu işlemcileri üretmeye başladığında Qualcomm’un Centriq 2400’ünden yine önde olacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Real World Technologies analistlerinden David Kanter; “daha gerçekçi olursak TSMC’nin (Tayvan Semiconductor Manufacturing Co.) 16 nm üretim süreci ve Samsung ile GlobalFoundries’in 14 nm üretim süreci Intel’in en yeni 22 nm üretim sürecinden biraz daha iyi ancak hiç biri Intel’in mevcut 14 nm üretim süreci ile rekabet edemiyor” diyor ve ekliyor “10 nm’de TSMC ve Samsung’un Intel’in 14-nm teknolojisine benzer veya biraz daha iyi olmasını bekliyorum.”

Brookwood ise Qualcomm’un Intel’e oranla uzun vadeli bir imalat avantajına sahip olmayabileceğini belirtiyor ancak 14 nm’e ulaşmada zorluk çeken diğer ARM sunucu işlemci üreticilerinden daha iyi olacağını söylüyor.

Qualcomm, sunucu işlemcilerini tasarlamak ve satmak için Çin’in Guizhou Eyaletinde 280 milyon dolarlık bir ortak girişim ile Guizhou Huaxintong Semiconductor Technology adlı oluşumu kurdu. Ancak Qualcomm henüz kurumsal müşteriler hakkında bilgi vermedi ve satışları kesinlikle ARM sunucu işlemcileri ile birlikte çalışacak yazılım paketlerine bağlı olacak.

Ayrıca bulut çözümleri sunan teknoloji devleri, daha iyi veri analizi için makine öğrenme teknolojilerine doğru geçiş yapıyor. IBM’in Power9 ve Intel’in Xeon gibi güçlü işlemcileri GPU teknolojileri ile birlikte tasarlanıyor. Her ne kadar Gen-Z gibi yeni ortaya çıkan teknolojiler ile GPU işlemcilerini ARM tabanlı sunucu işlemcileri ile bütünleştirmek daha kolay da olsa Qualcomm’u çok ciddi bir mücadele ve henüz deneyimsiz olduğu yeni bir pazar bekliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir