Genel

ARM, Intel ve AMD’nin gerisinde kalmak istemiyor

By

on

Yeni ARM işlemcileri, önümüzdeki yıldan itibaren Cortex-A çip tasarımlarına gelen büyük değişiklikler ile çarpıcı performanslar sergileyecek.

ARM, AMD gibi rakiplerine karşı çip performans eşiğini artırmaya odaklanan yeni bir sayfa açıyor. ARM’ın elinde süper hızlı işlemciler yok. Bunun yerine daha çok cihazlar için uzun pil ömrü sağlayan güç tasarruflu işlemcileri ile tanınıyor. Bu odağı, ARM’nin mobil alanda başarılı olmasını sağlarken; Intel’in yüksek güç tüketen işlemcileri karşısında başarsız olmasına neden oluyor.

Ama sanal gerçeklik gibi uygulamalarda daha çok performans gerekiyor ve ARM işlemcileri bu alanlara uygun yeni işlemciler geliştirmek için hazırlıyor. ARM, performansı arttırmak için daha fazla çekirdek, izlek ve daha dar alanda daha hızlı veriyolları ekleyerek bunu gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yeni özellikler DnamIQ adı altında cep telefonları, bilgisayar, sunucu ve nesnelerin interneti cihazları için yeni gelecek Cortex işlemcilerde kullanılacak. ARM’li çoğu cihazda soğutma için fana ihtiyaç duyulmaz, bu özellik DynamIQ işlemci tasarımlarında bulunacak.

İşlemci üreticileri için daha iyi performans sağlayan işlemci üretim trendi, özellikle oyun oynama ve sanal gerçeklikle beraber ortaya çıktı. ARM’ın iddiasına göre DynamIQ’te bulunan yeni makine öğrenmesi yetenekleri sayesinde yeni nesil CPU’ları önümüzdeki üç ila beş yıl arasında 50 kat daha iyi bir arttırılmış zeka performansı sunacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir