Genel

Apple’dan Mac Pro için sürpriz hareket

By

on

Apple, sonunda Mac Pro modelini yenileyecek ama acele etmeyin zira bu sene satışa çıkmayacak.

Apple, Mac Pro’ya üç yıldan uzun süredir özen göstermemişti. Kullancılar da Mac Pro için gelecek bir güncellemeyi kaygı içinde bekliyorlardı. Apple, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamayla bu kaygıyı sona erdirmiş gibi görünüyor.

Apple, yeni Mac Pro’da bir önceki nesil Mac Pro’daki gibi iki ana model sunacak. Şu anda temel modellerden birisi olarak sunulan 4 çekirdekli Intel Xeon merkezi işlemci birimli giriş modeli 6 çekirdeğe yükseltilecek. Benzer şekilde çift G300 grafik işleme birimi de G500 ile güncellenecek.

Daha yüksek donanımlı modelde ise 6 çekirdekli işlemci ile sunulan üst sınıf model artık 8 çekirdekli işlemci ile birlikte satışa sunulacak. D500 grafik işleme birimi ise D700’e yükseltilecek. Bağlantı girişi olarak mevcut MacBook ve MacBook Pro modellerinin aksine USB-C ve Thunderbolt 3 girişleri güncellenen modellerde mevcut olmayacak. Yani LG Ultrafine 5K ekranı yenilenmiş modeller ile kullanamayacaksınız. Bu durum anormal fiyatlara satılan Mac Pro cihazlar için hala kaldıysa seven kullanıcıları üzerinde bir şaşkınlık yaratabilir.

Görünüşe göre, yeni üst düzey iMac’ler de yılın ilerleyen günlerinde tanıtılacak. Ancak Apple güncellemeleri sadece işlemci çekrideği ve grafik ünitelerindeki artışlar ile sınırlı tutarsa bu cihazların pazarında kan kaybetmesi kaçınılmaz görünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir