Genel

Apple yazılımcılara ne kadar para dağıttı?

By

on

Apple CEO’su Tim Cook bu güne kadar iOS platformu için yazılım geliştirenlere dağıttıkları parayı açıkladı. Rakam dudak uçuklatıyor.

Her ne kadar iPhone satışlarında geçen seneye göre gerileme yaşansa da Apple hala akıllı telefon pazarında en kârlı şirket olmaya devam ediyor. Üstelik Apple bu kârlılığını sürdürürken iOS platformu için uygulama geliştiricilere de bu güne kadar çok ciddi para kazandırmış durumda.

Apple CEO’su Tim Cook attığı iki tweet ile bu konuyla alakaylı iki önemli bilgi paylaştı. Bunlardan ilki Temmuz ayında AppStore’un tarihi bir satış ve yazılım geliştiricilere ödeme rekoru kırdığı oldu. Ancak Cook bu noktada rakam açıklamadı.

Bu tweetin hemen arkasında ise Cook bu güne kadar AppStore’da yazılım geliştiricilere 50 milyar dolar ödeme yaptıklarını duyurdu.

Apple şu anda AppStore üzerinde yapılan tüm satışlar için yazılım geliştiricilere satış ücretinin yüzde 70’ini ödüyor. Öte yandan abonelik içeren satışlarda ilk yıl yine yüzde 70 pay öderken ikinci yıldan itibaren ödeme miktarını yüzde 85’e yükseltiyor.

Bu oranlar ile bir hesaplama yapacak olursak Apple’ın AppStore’dan bu güne kadar ortalama 15-20 milyar dolar arasında bir para kazandığını söyleyebiliriz. Elbette bu rakama iTunes müzik ve video satışları dahil değil.

Apple AppStore’da şu anda 2 milyon civarında uygulama bulunuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir