Genel

Apple, grafikler için artık sazı eline alıyor

By

on

Apple, yeni iPhone için kendi grafik işlemcisini geliştiriyor.

Cupertino’lu şirket, yakında Imagination isimli teknoloji grubundan iPhone ve diğer cihazları için grafik işlemcisi satın almayı kesecek. Çip teknolojileri şirketinin ürünleri için yaptığı açıklamada; bağımsız bir grafik işlemci için tasarım üzerinde çalıştığını söyledi.

Ancak İngiltere merkezli Imagination , Apple’ın fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeden yepyeni bir grafik işleme birimi geliştirmesinden şüphe duyuyor ve bu noktada mücadeleden kaçınmayacak..

Apple, Imagination’ın yüzde 8.5’luk hissesini geçtiğimiz sene Nisan ayında satın almıştı. Geçen iddialara göre Imagination’u satın almayı da düşünen Apple, buna karşın herhangi bir teklif vermedi. Apple, şu anda Imagination’ın en büyük müşterisi ve Imagination, yıllık raporunda Apple’ı grup için vazgeçilmez olarak değerlendirmişti.

Şu anda iPhone 7’de Imagination tarafından geliştirilen ve 2010 yılında tanıtılan bir grafik işlem ünitesi kullanılıyor. Imagination aradan geçen süre zarfından özellikle VR için hedeflenmiş Furian adında yeni bir grafik işlemcisi duyurmuştu.

Imagination dün yaptığı bir bir açıklama ile Apple’ın iphone, iPad, iPod ve TV cihazlarında kullanılan işlemcilerinin teknoloji ve fikri mülkiyet haklarının belli bir lisans ile kullanıldığını belirtti. Şirketin verdiği bilgiye göre, Apple 15 ay ila 2 yıllık süre içinde üreteceği yeni ürünlerinde artık Imagination’ın fikri mülkiyetlerine yer vermeyeceğini açıklamış.

Imagination bu açıklamadan yola çıkarak Apple’ın kendi grafik işlemcisini geliştirdiğini ve bu işlemci ile kendilerine ait fikri mülkiyet haklarını da ihlal etmeceklerini düşündüklerini belirtti.

Apple ise Imagination’un bu açıklamları karşısında bir açıklama yapmayı redetti.

Bu haberlerden sonra Imagination’ın borsada işlem gören hisseleri yüzde 60 değer kaybetti.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir