Genel

Apple CEO’sundan vergi kararına sert eleştiri

By

on

İrlanda’da vergi kaçırdığı gerekçesiyle 13 milyar avroluk cezaya çarptırılan Apple’ın CEO’su Tim Cook, kararı “tamamen politik bir saçmalık” olarak özetledi.

Avrupa Komisyonu, İrlanda’da 2003 ila 2014 yılları arasında Apple’ın eksik ödediği vergiyi geriye yönelik tahsil etme kararı çıkardı. Şirketin CEO’su Tim Cook ise olayın ardından verdiği bir röportajda bu kararı “tam bir politik saçmalık” olarak değerlendirirken, bu kararın Avrupa’daki ABD karşıtı yapılanmanın da bir örneği olduğunu belirtti: “Burada kimsenin hatası yok, İrlanda’ya baskı yapılıyor ve bu kabul edilebilir bir durum değil.”

AB Komisyonu önceki hafta verdiği kararda, İrlanda’nın 10 yılı aşkın süredir Apple’a sağladığı özel vergi oranlarının yasadışı olduğuna hükmetmiş ve toplamda 13 milyar avroluk eksik vergi çıkarmıştı. İki yıl süren kapsamlı soruşturma neticesinde alınan kararda, Apple’ın vergi oranının kâr üzerinden yüzde 0,05’ten 2014 yılında yüzde 0,005 oranına kadar düştüğü vurgulanmıştı. Bu da her bir milyon avroluk gelirde 500 avro vergi ödenmesi (sonrasında bu miktar 50 avroya düşüyor) demek oluyor.

Apple konuyla ilgili hemen bir açık mektup yayınlamış, Komisyon’un aldığı kararın hukuku ve gerçekleri yansıtmadığını dile getirmişti. Suçlamaların hedefinde olan ve Apple’a “kıyak vergi oranı” getirdiği iddia edilen İrlanda hükümeti de karara karşı çıkmıştı.

iPhone üreticisinin Cork, İrlanda’da bulunan operasyonel genişlemesinin planlandığı gibi devam edeceğini belirten Tim Cook, İrlanda hükümetinin de Apple ile birlikte temyize gitmesini umuyor. Yakın dönemde ABD hükümetiyle de sıkıntılar yaşayan CEO’nun iddiasına göre, AB Komisyonu’nun nihai hedefi, Apple’ın ABD’de ödemesi gereken vergileri AB’ye taşımak.

Açıklamaların ardından Apple veya AB Komisyonu ek bir yorumda bulunmaktan kaçındı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir