Genel

Angry Birds yapımcısı ilginç bir oyun servisi başlatıyor

By

on

Cep telefonunda oyunları satın almak yerine abonelik ile oynayabileceksiniz.

Angry Birds’un yapımcısı Rovio son yıllarda yaşadığı zorlukları atlatarak kendisini sonsuza kadar rahata erdirecek bir proje üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki yıl operasyona başlayacak olan ve Rovio’nun içinden ayrılan bir ekiple kurulan Hatch ismindeki şirket, telefonlarda oyun oynama şeklimizi değiştirmeye çalışan yeni bir abonelik akış (streaming) hizmeti başlatacak.

Kullanıcılar oynamak istedikleri oyunları indirmek yerine Hatch uygulaması içinden bir akış servisi olarak sunulan çeşitli oyunlar arasından seçim yapacaklar. İlk aşamada Badland, Cut the Rope 2, Leo’s Fortune ve Monument Valley ve Hatch’e ait bazı orijinal oyunlar da dahil olmak üzere toplam 100 civarında oyun servisin içinde yer alacak. Bu oyunlar hiç bir zaman uygulama içi satın alma seçenekleri veya oyunu satın alma ihtiyacı gerektirmeyecek. Eğer bu oyunların telefonunuzda göstereceği performansdan şüphe duyduysanız, şirket; “her bant genişliğine uygun kademeli geçiş teknolojisi ile oyunların sorunsuz çalışmasını sağlayacak son derece gelişmiş bulut tabanlı sunucu teknolojisi sunuyoruz” diyor.

Finlandiya merkezli bu hizmet aynı zamanda gerçek bir sosyal deneyim olarak tasarlanmış. Her şey bir akış servisi üzerinden (streaming) alındığı için, oyuncular her an başlatabilecekleri tek kişilik oyunlarını, farklı oyuncuların birlikte çalışıp rekabet edebildiği ve oturumlarını canlı olarak yayınlayabildikleri çok oyunculu bir yapıya çevrilebiliyor.

Hizmet iki farklı model olarak sunulacak: reklamlarla ücretsiz ya da ek avantajlarla ücretli abonelik. Hatch’in kurucusu ve CEO’su Juhani Hokala, geliştiriciler açısından artık sadece uygulamaya odaklanmalarını tavsiye ederek “Para kazanmayı bize bırakacaklar” diyor.

Tekrardan özetleyecek olursak; Hatach Spotify veya Netflix gibi çalışacak. Hatch içinde sunulan oyunları cep telefonunuza indirmeniz gerekmeyecek. Oyunları uzaktan oynayabileceksiniz. Eğer reklamları görmeyi tercih ederseniz ücretsiz veya aylık abonelik ücreti ödeyerek reklamsız oynayabileceksiniz. 5G’nin konuşulduğu 4,5G’nin hizmet olarak verildiği ülkemizde bu servis için tek sorun mobil veri kotaları olabilir. Öte yandan Rovio Hatch ile başarılı olursa mobil dünyanın Steam uygulamasını geliştirip Valve’nin PC dünyasında yaptığına benzer bir başarı elde edebilir.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir