Genel

Android ve Chrome OS birleşecek mi?

By

on

Android’in başkanı Hiroshi Lockheimer bir açıklama yaparak tartışmalara son noktayı koydu.

Android ve Chrome OS günün birinde birleşerek hem masaüstü hem de mobil dünya için bir tür süper işletim sistemine dönüşeceğini umuyor olabilirsiniz. Ancak Google’da Android, Chrome ve Chromecast’tan sorumlu başkan yardımcısı Hiroshi Lockheimer’ın size bazı kötü haberleri vardır: Bu gerçekleşmeyecek.

Yayınlanan bir podcast ile konu hakkında bilgi veren Lockheimer; böyle bir projenin Google’da halihazırda geliştirildiğini gösteren yakın tarihli söylentilere rağmen, iki platformun yakınlaşacağı fikri üzerine hararetli ateşin üstüne bir kova su dökerek bu dedikodu ateşini sona erdirdi. Lockheimer, Chromebook’ların satışlarının bu yılın ilk çeyreğinde MacBook satışlarını geçtiğine işaret ederek; “Android ve Chrome OS’u birleştirecek bir neden yok. Her ikisi de kendi başına oldukça başarılı” dedi.

Ancak bu söylem her iki sistemin bir birinden bağımsız olduğu anlamına gelmiyor. Şu anda Android uygulamarını zaten bazı Chromebook cihazlar üstünde çalıştırmak mümkün. Lockheimer bu noktada Google’ın her iki sistemin başarılı yönlerini paylaştırmayı tercih ettiğini ve böylece her iki sistemin bir birine güç verdiğini belirtti. Bu noktada her iki sistem arasında giderek artan paylaşımlar göreceğiz ancak iki sistem asla birleşmeyecek.

Aslında bunu anlamak için Google’ın illa resmi açıklama yapmasına gerek yok zira Apple aynı işi uzun yılladır yapıyor. iOS ve OS X iki farklı sistem olmalarına rağmen bir birileri ile gayet uyumlu şekilde çalışabiliyorlar. Öte yandan Microsoft’un tüm sistemleri tek bir paket içinde birleştirme çabaları bu güne kadar sadece olumsuz sonuç verdi. Belki ileride Google tek bir sistem ile tüm cihazların içinde yer almak isteyebilir ancak bunun için iki sistemi birleştirmek yerine sıfırdan yeni bir sistem tasarlamak daha mantıklı olacaktır.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir